Mieszkańcy Polski nie muszą żyć w poczuciu ciągłego zagrożenia cyberprzestępczością. Ryzyko, że staną się jej ofiarami, jest stosunkowo niskie – przynajmniej w porównaniu z innymi państwami.
Wskaźnik ryzyka cyberprzestępczości łaskawy dla Polski
NordVPN prowadzi ranking Cyber Risk Index, wskazujący na kraje najbardziej oraz najmniej zagrożone atakami cybernetycznymi. Polska jest w nim stosunkowo nisko, co oznacza, że nie jesteśmy pierwszym celem dla cyberprzestępców. Miejsce 39. stawia nas wśród krajów, które nie są zbyt często nękane przez hakerów. Podobne wyniki w badaniu uzyskała Litwa, Ukraina czy Rosja.
Na drugim końcu tabelki znajdują się takie kraje jak Islandia, Szwecja czy Stany Zjednoczone. Tam wskaźnik ryzyka cyberprzestępczości jest dość wysoki. Na jakiej podstawie NordVPN zestawiało te dane?
Skąd taki wynik?
Zdaniem NordVPN, Polska ma gospodarkę o średnich dochodach i stosunkowo silną infrastrukturę bezpieczeństwa cybernetycznego. Nasz kraj nie wychyla się w żadną stronę w rankingu Global CyberSecurity Index, zajmując 24. miejsce. Jest on obliczany na podstawie czynników prawnych, technicznych, organizacyjnych i budowania zabezpieczeń chroniących przed cyberprzestępczością na poziomie krajowym.
Swoje robi też to, że wskaźniki przestępczości ogólnie są w Polsce niewysokie. Tak jak płace, które wpływają na czas spędzany w sieci – istnieje silna relacja między wysokością wynagrodzenia a czasem spędzanym online. Pewnym czynnikiem jest także niższy niż średni poziom urbanizacji (tylko 6 na 10 Polaków mieszka w miastach).
W myśl zasady „okazja czyni złodzieja”, Polacy nie spędzają w sieci zatrważająco dużej liczby godzin – a właśnie ekspozycja na zagrożenia w postaci dodatkowego czasu poświęcanego na cyfrowe życie może spowodować, że w końcu natkniemy się na jakiegoś oszusta czy hakera.
„Cyberprzestępcy nie szukają ofiar, szukają możliwości – podobnie jak kieszonkowcy w zatłoczonych miejscach. Poświęć wystarczająco dużo czasu na jazdę w zatłoczonym autobusie, a kieszonkowiec 'przypadkowo’ wpadnie na Ciebie. Ta sama historia odnosi się do świata online. Twoje ryzyko cybernetyczne rośnie z każdą dodatkową godziną w Internecie.”
– Daniel Markuson, ekspert ds. Prywatności cyfrowej w NordVPN
Przeciętny Polak spędza w sieci jakieś 30 minut mniej czasu niż średnio przedstawiciel innego kraju z 50 wymienionych w badaniu. Niższa niż przeciętna jest także średnia czasu spędzanego w sieciach społecznościowych, na graniu online czy oglądaniu VoD.
Wszystko to działa na korzyść niskiego ryzyka cyberprzestępczości. Dobra pozycja jest więc sumą czynników, w większości nie tyle związanych z tym, że mamy znakomite zabezpieczenia przed hakerami, a tym, że Polska nie jest mocno rozwiniętym krajem z wysokimi płacami. Z tego samego powodu wysokie pozycje w rankingu zajmują państwa silnie rozwinięte, o wysokim stopniu urbanizacji i dużych zarobkach.
źródło: NordVPN