Hakerzy próbują przejąć Apple ID na iPhone'ach
(źródło: Pixabay)

Policja zatrzymała 22 osoby podejrzane o oszustwa finansowe w sieci

Oto kolejny dowód na to, że internetowe oszustwa finansowe nie uchodzą płazem. CBZC zatrzymało 22 osoby podejrzane o cyberprzestępstwa. W akcji wzięło udział ponad stu funkcjonariuszy.

Akcja CBZC: 22 osoby podejrzane o oszustwo

Niedawno wspominaliśmy o postach na Facebooku, zachęcających do fałszywych inwestycji. Cyberprzestępcy ukradli głos znanego piosenkarza Dawida Podsiadło i z pomocą narzędzi sztucznej inteligencji spreparowali reklamę. Niestety o oszustwach finansowych słyszymy praktycznie codziennie – czy to z mediów czy nawet od znajomych, doświadczających tego typu przykrych sytuacji.

Jedną z jednostek organizacyjnych Policji, zajmującą się tropieniem oszustów internetowych, jest Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC). Do jej zadań należy m.in. rozpoznawanie i zwalczanie przestępstw, do których dochodzi przy użyciu systemów informatycznych, teleinformatycznych lub sieci teleinformatycznej, a także zapobieganie takim zabiegom, wykrywanie i ściganie.

Jak widać, organ pełni swoją rolę, bo dziś – 15 lipca 2024 roku – poinformował, że udało się zatrzymać 22 osoby podejrzane o działalność w zorganizowanej grupie przestępczej, która zajmowała się oszustwami finansowymi w sieci. W akcji uczestniczyło ponad stu funkcjonariuszy z terenu całej Polski.

Grupa, której członków udało się aresztować, działała w latach od 2022 do 2023 roku. Wśród jej metod, wspomnianych przez Centralne Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, znalazło się:

  • Prowadzenie fałszywych sklepów internetowych,
  • Wyłudzanie kredytów na skradzione dane,
  • Oszustwa na tzw. Blika,
  • „Oszustwa nigeryjskie”,
  • Pranie pieniędzy pochodzących z przestępstw.

Jak wyglądał proces zatrzymania?

CBZC w pierwszej kolejności ustaliło schemat działania grupy cyberprzestępców, a następnie wykorzystywane narzędzia. Stwierdzono także za jakie zadania byli odpowiedzialni poszczególni członkowie. Po zgromadzeniu odpowiedniej ilości dowodów przeprowadzono masową akcję w 24 lokalizacjach.

CBZC zebrało dowody w sprawie oszustw finansowych
(źródło: Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości)

Podczas działań zabezpieczono prawie 200 urządzeń elektronicznych – komputerów, telefonów, nośników pamięci – a także dokumentacje finansowe. Zabezpieczono też samochód czy środki finansowe w wysokości przeszło 60 tysięcy złotych. Mienie podejrzanych oszacowano na dwa miliony złotych.

CBZC zebrało dowody w sprawie oszustw finansowych
(źródło: Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości)

Zatrzymani usłyszeli już zarzuty – łącznie było ich 40. Połowa podejrzanych została skierowana tymczasowo do aresztu, w stosunku do pozostałych ustalono wolnościowe środki zapobiegawcze, takie jak dozór policji, zakaz opuszczania kraju czy poręczenia majątkowe.

Za prowadzone śledztwo odpowiedzialni są policjanci z Zarządu w Warszawie, podlegający pod nadzór Prokuratury Okręgowej Warszawa – Praga w Warszawie.