To mały krok dla człowieka, ale wielki dla ludzkości. Te słowa Neila Armstronga z miejsca stały się jednym z najpopularniejszych cytatów. W lipcu 2019 roku mija pół wieku od pamiętnych wydarzeń, kiedy to amerykańscy astronauci postawili pierwsze kroki na księżycu. Z tej okazji przygotowano szereg atrakcji upamiętniających tamte chwile.
Apollo 11 in Real Time
Najbardziej interesującą formą upamiętnienia misji Apollo 11 jest strona internetowa apolloinrealtime.org. Dzięki niej możliwe jest śledzenie całego przebiegu misji rozpoczynając od minuty przed startem do momentu lądowania na Ziemi. Obecnie można wybrać dwa momenty dołączenia do transmisji: od początku lub równo 50 lat temu. Na samej stronie znalazły się archiwalne filmy, zdjęcia oraz zapis rozmów załogi z centrum kontroli łącznie z ich transkrypcją.
Cały materiał trwa ponad 9 dni, dlatego na jego obejrzenie trzeba zarezerwować sporo czasu, niemniej, dla zainteresowanych tematem jest to z pewnością unikalne doświadczenie.
Hołd Google dla Margaret Hamilton
Swój udział w świętowaniu rocznicy zaznaczyła również firma z Mountain View. Postanowiono uhonorować wkład, jaki w realizację misji kosmicznej włożyła Margaret Hamilton, która przewodziła zespołowi NASA odpowiedzialnemu za napisanie i funkcjonowanie oprogramowania statku kosmicznego, dzięki któremu ten mógł pomyślnie wykonać swoje zadanie.
Jak trudne i odpowiedzialne było to zadanie niech świadczy fakt, że w momencie, gdy trwały prace Hamilton i jej zespołu, taka dziedzina, jak inżynieria oprogramowania, właściwie nie istniała. Współcześnie można śmiało powiedzieć, że program Apollo położył podwaliny do rozwoju oprogramowania komputerowego z jakiego korzystamy. Metodyka tworzenia i testowania oprogramowania, jaką zastosowała wówczas Margaret Hamilton, używana jest do dzisiaj przez wielu programistów.
Pracownicy Google podjęli decyzję o upamiętnieniu tamtych wydarzeń poprzez wykonanie portretu Hamilton z wykorzystaniem 107 000 luster odbijających światło księżyca. Efekt końcowy robi ogromne wrażenie, dlatego wszystkich zachęcam do jego obejrzenia tutaj.
Okolicznościowy stream telewizji CBS
50 lat temu amerykańska telewizja CBS relacjonowała wydarzenia związane z lądowaniem na księżycu. 20 lipca, w momencie lądowania załogi Apollo 11 na ziemskim satelicie, udostępniony zostanie na platformie YouTube okolicznościowy stream, podczas którego ponownie zostaną wyemitowane nagrania, które można było ujrzeć pół wieku temu w telewizji. Samo wydarzenie rozpocznie się 20 lipca o godzinie 21:30 polskiego czasu.
Nvidia udostępnia nagranie z księżyca w lepszej jakości
Swój wkład w celebrację okrągłej rocznicy postanowili wnieść również pracownicy Nvidii, którzy dzięki wykorzystaniu technologii real-time ray tracing, na co dzień służącej do renderowania wizualnej części gier komputerowych, udoskonalili zapis nagrania lądowania na księżycu ubogacając go o realistyczne szczegóły, przy okazji demonstrując możliwości urządzeń z serii RTX. Efekty prac zostały udostępnione na YouTube.
Nowy mix utworu Space Oddity Davida Bowie
Lipiec 2019 roku to również pięćdziesiąta rocznica opublikowania utworu Space Oddity, autorstwa Davida Bowie. Piosenka napisana pół wieku temu nierozerwalnie kojarzy się z podróżami kosmicznymi. Warto wspomnieć, że jej cover został nagrany przez kanadyjskiego astronautę Chrisa Hadfielda na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, stając się pierwszym teledyskiem zrealizowanym w przestrzeni kosmicznej.
Z okazji rocznicy udostępnienia nagrania fani muzyka zyskali możliwość odsłuchu niepublikowanego dotychczas mixu przeboju Space Oddity. W tym celu, na dedykowanej stronie internetowej, należy opublikować wykonane samodzielnie zdjęcie księżyca. Całe wydarzenie dostępne jest pod tym adresem.
Wydarzenia, które miały miejsce pół wieku temu, stanowią nieoceniony wkład w dorobek naukowy ludzkości. Mimo wielu teorii spiskowych, którymi obrosło lądowanie na księżycu, w większości powstałych przez trwającą wówczas zimną wojnę, nie powinno się umniejszać randze tamtych chwil. Sama załogowa podróż pozaziemska przesunęła granice tego, co wówczas uznawano za niemożliwe, a efekty programu Apollo sięgnęły daleko poza loty kosmiczne. To istotnie wielki krok dla ludzkości.
Źródła: Apollo 11 in Real Time, David Bowie Space Oddity, SlashGear, VentureBeat