Przesyłki w sortowniach Poczty Polskiej wędrują od stanowiska do stanowiska, żeby nadane paczki i listy trafiły pod odpowiednie adresy. Sprawę ułatwia powszechnie stosowany system wykorzystujący kody kreskowe, ale wymaga on także zaangażowania ze strony operatorów, którzy na każdym etapie procesu przerzucania przesyłki do odpowiednich kontenerów, muszą manualnie skanować etykiety. Technologia RFID ma znacząco przyspieszyć sortowanie paczek.
System RFID, polegający na radiowej identyfikacji obiektów, będzie grał pierwsze skrzypce w projekcie Automatyczna identyfikacja przesyłek, finansowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Jego łączna wartość to 9,1 mln zł. Większość środków (6,1 mln zł) sfinansowano z unijnego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Członek zarządu Poczty Polskiej ds. logistyki, Paweł Przychodzeń, wyjaśnia:
„Dziś przesyłki w sortowniach Poczty Polskiej są identyfikowane poprzez skanowanie kodów kreskowych, przez operatora skanera. Technologia RFID znacząco przyspiesza sortowanie przesyłek, ponieważ nie wymaga angażowania operatora. RFID opiera się na identyfikacji radiowej, a dane trafiają do systemu dzięki mikroskopijnym chipom umieszczanym na przesyłkach, np. w formie nalepki. Bezdotykowa identyfikacja jest możliwa nawet z odległości kilku metrów. (…) To rozwiązanie może okazać się efektywne nawet przy znacząco rosnącej liczbie paczek, bez konieczności zwiększania posiadanych zasobów”
Na początku system ten będą testować sortownie w Pruszczu Gdańskim, Szczecinie i Zabrzu. Równolegle będą prowadzone badania w Laboratorium Instytutu Logistyki i Magazynowania w Poznaniu. Później planowane jest wprowadzenie RFID także w innych sortowniach, tak by w III kwartale 2021 roku Poczta Polska mogła zadecydować o ewentualnym wdrożeniu go we wszystkich placówkach i sortowniach pocztowych.
Nie spodziewałbym się, żeby ten system służył szybszemu dostarczaniu przesyłek do adresatów. Bardziej chodzi o usprawnienia w drodze, jaką paczka musi przebyć w ramach wewnętrznych struktur Poczty. Zakładając, że liczba obsługiwanych przesyłek nie będzie spadać, a raczej wzrośnie, każde usprawnienie logistyczne jest na wagę złota.
źródło: ISBNnews.pl przez money.pl