Po raz pierwszy człowiek przegrał z maszyną w pokera

Poker jest chyba ostatnią grą, w której ludzie wydawali się mieć nad maszynami zdecydowaną przewagę. Libratus, Sztuczna Inteligencja zaprojektowana przez Carnegie Mellon Uniwersity, zgarnął żetony o wartości 1,7 miliona dolarów w turnieju przeciwko czterem najlepszym zawodowym pokerzystom na 20-dniowym maratonie pokerowym w Filadelfii.

Choć maszyny rozgramiały już najlepszych graczy szachowych, pokonywały ludzi w grze w warcaby, a ostatnio także w starożytnej grze Go, zwycięstwo Libratusa jest ważne z jednego istotnego powodu. Otóż poker jest grą, w której trudno o zerojedynkową interpretację sytuacji na stole, gdyż nie wszystkie zmienne dotyczą kart, a zachowania ludzi są trudne do przewidzenia. Dlatego przez długi czas uważano, że maszyny nie będą w stanie wygrać z człowiekiem.

Najlepszą zdolność, jaką może posiąść Sztuczna Inteligencja, jest rozumowanie strategiczne, które bierze pod uwagę niedoskonałość informacji do niej docierających. W tym ludzie dotąd byli lepsi od maszyn, ale to się zmieniło.
– Tuomas Sandholm, profesor informatyki na CMU

Oznacza to, że Libratus posługuje się złożonymi algorytmami, by rozwiązywać niejednoznacznie określone problemy. „Może on być stosowany w każdej sytuacji, w której informacje są niekompletne, w tym podczas określania ryzyka inwestycyjnego, tworzenia strategii militarnych, dbania o bezpieczeństwo cyfrowe i w przemyśle medycznym” – powiedział Sandholm.

Jednym z głównych powodów, dla których Libratusowi udało się wygrać, była umiejętność… blefowania.

„Komputerowi nigdy nie uda się wygrać z człowiekiem w pokera, jeśli nie będzie mógł blefować” – powiedział Frank Pfenning, kierownik Wydziału Informatyki na CMU, prywatnym uniwersytecie badawczym w Pittsburghu. „Opracowanie SI tak, by z powodzeniem brała pod uwagę tak wiele czynników, to ogromny krok naprzód pod względem naukowym i może mieć wiele zastosowań. Wyobraźmy sobie, że smartfon będzie kiedyś w stanie wynegocjować nam najlepsze ceny na nowy samochód. To dopiero początek” – dodaje Pfenning.

Dong Kim, jeden z czterech najlepszych graczy w pokera na świecie, który brał udział w turnieju, grał już kiedyś w karty ze Sztuczną Inteligencją. W 2015 roku „usiadł przy jednym stole” z komputerem Claudico, również zaprojektowanym na CMU.

„Mniej więcej w połowie gry zorientowałem się, że będzie to spore wyzwanie” – mówi Kim o potyczce z Libratusem. Dodaje: „Tym razem komputer robił zdecydowanie mniej błędów. Claudico mogłem blefować przez cały czas, ale teraz miałem poczucie, że sytuacja się kompletnie odwróciła. To Libratus ciągle mnie zwodził”.

W turnieju w 2015 roku z Claudico, ludzie wygrali równowartość ponad 700000 dolarów, dominując niemal każdego dnia turnieju. W tegorocznej edycji zawodów, graczom udało się wygrać tylko 5 dni z 20. Nagrodę, w wysokości 200000 dolarów muszą podzielić między siebie, wracając do swych domów ze świadomością, że ograł ich komputer.

 

źródło: Venture Beat

Exit mobile version