Plus nie może już pobierać opłat dodatkowych w roamingu w UE

Po wprowadzeniu Roam Like at Home zapanował prawdziwy chaos, pomimo że zasady w założeniach miały być proste – użytkownicy mieli móc korzystać z usług w roamingu na terenie Unii Europejskiej na dokładnie takich samych zasadach, jak w kraju. Operatorzy zaczęli jednak gmatwać i – za zgodą Urzędu Komunikacji Elektronicznej – naliczać dodatkowe opłaty. Pozwolenie Plusa właśnie jednak wygasza i sieć nie może już pobierać opłat wyrównawczych.

Plus otrzymał zgodę na pobieranie dodatkowych opłat w październiku 2017 roku, lecz nie zdecydował się ich dodać do cenników od razu. Operator zaczął robić to dopiero od maja 2018 roku (abonament) lub od czerwca zeszłego roku. Początkowo wynosiły one 7 groszy za minutę połączenia wykonanego, 5 groszy za minutę połączenia odebranego i 4,66 zł za 1 GB przetransferowanych danych.

W październiku 2018 roku Plus obniżył je do 3 groszy za minutę połączenia wychodzącego i przychodzącego oraz 3,73 zł za każdy gigabajt transmisji danych. Warto tu jednak dodać, że ww. opłaty u użytkowników ofert na abonament były naliczane tylko wtedy, gdy w ciągu 30 dni kalendarzowych przebywali oni dłużej w roamingu w Unii Europejskiej niż w Polsce. Osoby korzystające z MIX-a i pre-paid obowiązywały nieco inne, mniej korzystne zasady.

Jak jednak informuje serwis TELKO.in, Urząd Komunikacji Elektronicznej nie przedłużył Plusowi zgody na pobieranie dodatkowych opłat od użytkowników przebywających za granicą. Wynikać ma to z faktu, że straty operatora z tytułu obsługiwania swoich klientów w roamingu według prognoz mają być niższe niż 3% wyniku EBITDA.

Plus może odwołać się od decyzji Urzędu Komunikacji Elektronicznej, lecz na razie nie wiadomo, czy skorzystał z tego prawa. Jak jednak zauważa serwis źródłowy, operator w dniu 11 października 2019 roku zmienił cenniki i informacje zawarte na stronach internetowych, które traktują o zasadach korzystania z usług w roamingu w Unii Europejskiej.

Na koniec warto jeszcze dodać, że Plus cały czas może naliczać opłaty dodatkowe klientom, którzy naruszają postanowienia Fair Usage Policy (Polityki Uczciwego Korzystania). Zgodnie z jej zasadami, jeśli ktoś w okresie czterech miesięcy więcej korzysta z usług w roamingu w Unii Europejskiej niż w kraju, zostanie obciążony następującymi dopłatami:

Niewykluczone, że wkrótce z podobną sytuacją będziemy mieli do czynienia także w przypadku pozostałych operatorów z tzw. Wielkiej Czwórki, bowiem w styczniu 2020 roku wygasa zgoda na naliczanie dodatkowych opłat dla Play, w kwietniu dla Orange, a w maju dla T-Mobile.

Źródło: UKE, TELKO.in, Plus

Exit mobile version