Jest zielone światło – Play może przejąć UPC Polska!

UPC Play logo

(źródło: Play)

Grupa iliad, która pod koniec 2020 roku przejęła P4 Sp. z o.o. (operatora sieci Play), już w lipcu 2021 roku ogłosiła, że jest zainteresowana przejęciem UPC Polska. Wówczas nie wiadomo jednak było, czy transakcja dojdzie do skutku, ponieważ rozmowy z właścicielem, Liberty Global, dopiero się toczyły. Obu stronom ostatecznie udało się „dobić targu” we wrześniu 2021 roku, a teraz transakcję zaakceptowała Komisja Europejska, której zgoda była niezbędna.

Komisja Europejska wyraziła zgodę na przejęcie UPC Polska przez operatora sieci Play

Formalnie to nie Play, tylko operator sieci – P4 Sp. z o.o. nabędzie UPC Polska Sp. z o.o. Umowa nabycia 100% udziałów została podpisana we wrześniu 2021 roku, ale transakcja musiała zostać zaakceptowana jeszcze przez organy regulacyjne. Dziś poinformowano, że Komisja Europejska dała zielone światło na sfinalizowanie przejęcia.

fot. Kerala / Pixabay
Pozytywna decyzja Komisji Europejskiej daje zielone światło do sfinalizowania transakcji i stworzenia zupełnie nowej jakości dzięki połączeniu najlepszych usług mobilnych, stacjonarnych i telewizyjnych na polskim rynku telekomunikacyjnym. Koncentrujemy się na przygotowaniu integracji Play i UPC oraz bardzo cieszymy się na współpracę z zespołem UPC. Wkrótce wykorzystamy potencjał obu organizacji do realizacji naszego strategicznego celu, jakim jest stworzenie silnego operatora konwergentnego w Polsce.Jean Marc Harion, Prezes Zarządu P4 Sp. z o.o.

P4 Sp. z o.o. zapłaci właścicielowi UPC Polska, Liberty Global, 7 mld złotych. Aktualnie strony transakcji pracują nad podpisaniem finalnej umowy i dokonaniem rozliczeń finansowych w możliwie najkrótszym czasie, zgodnie z umową SPA.

Co przejęcie oznacza dla klientów obu firm? Jean Marc Harion, Prezes Zarządu P4 Sp. z o.o., dał jasno do zrozumienia, że celem jest stworzenie silnego operatora konwergentnego w Polsce, czyli takiego, który oferuje zarówno usługi mobilne, jak i stacjonarne.

Play co prawda sprzedaje już internet stacjonarny, ale obecnie wyłącznie na łączach Vectry, które docierają do 4,6 mln gospodarstw domowych. Dzięki przejęciu znacznie zwiększy swój zasięg, ponieważ UPC dociera do ponad 3,7 mln gospodarstw domowych w Polsce, z czego ponad 3 mln ma dostęp do internetu o prędkości do 1 Gbit/s. Tym samym stanie się poważnym konkurentem dla Orange, ze światłowodu którego korzysta ponad 1 mln klientów (zasięg ~6 mln gospodarstw domowych), a także Plusa, który należy do Grupy Polsat Plus, podobnie jak Netia (jej własne sieci gigabitowe docierają do ~2 mln gospodarstw domowych).

Exit mobile version