Coraz lepsze sensory fotograficzne, umieszczane zarówno w profesjonalnych aparatach, jak i urządzeniach mobilnych zdążyły nas już przyzwyczaić do zdjęć o wysokich rozdzielczościach i bardzo dobrej jakości obrazu. Niestety w sieci krąży jeszcze dużo zdjęć, które nie mogą się tym pochwalić, wykonane najczęściej starym i słabszym sprzętem. Na szczęście z biegiem czasu takich fotografii będzie coraz mniej, a wszystko to będzie możliwe dzięki Google.
A dokładniej ich nowemu systemowi RAISR, będący skrótem od słów Rapis and Accurate Image Super-Resolution. Jest to ciągle uczący się algorytm, który ma za zadanie zrobić ze zdjęcia o niskiej jakości, zdjęcie o wysokiej jakości.
Obecnie takiego zabiegu dokonuje się w wyniku procesu zwanego Upsamplingiem. Stosuje się w nim algorytmy, które dodają zdjęciu detali, przez wypełnianie je pojedynczymi pikselami, będącymi mieszanką sąsiadujących ze sobą próbek . Metoda ta jest dosyć szybka, ponieważ algorytmy bazują już na opracowanych filtrach, w efekcie otrzymujemy lepszej jakości zdjęcie. Niestety jest ono rozmyte, co ukazuje poniższa fotografia.
Google postanowił postąpić inaczej. Uczył on swój RAISR dwoma metodami. Pierwszą było zestawienie ze sobą par fotografii, różniących się jakością, a potem nakazał przerobić gorsze zdjęcie w takie, które będzie porównywalne do lepszego odpowiednika. Drugą było przerobienie już ulepszonego zdjęcia z powrotem do tego gorszej jakości i ponowne jego ulepszenie.
Wszystko to doprowadziło do stworzenia nowych filtrów, które RAISR będzie wykorzystywał do ulepszania fotografii. Efekt, wraz z porównaniem do obecnie stosowanych metod można zobaczyć na poniższym zdjęciu.
Google chwali się, że efekty pracy RAISR są porównywalne, bądź lepsze od obecnych metod na polepszanie jakości zdjęć. Przy okazji algorytm wykonuje powierzone sobie zadanie 10 do nawet 100 razy szybciej. Kolejną zaletą tego systemu jest brak zniekształceń i artefaktów na ulepszonej fotografii, które mogły wystąpić na bazowym zdjęciu niższej jakości.
Muszę przyznać, że robota nowego systemu Google robi wrażenie. Oczywiście poza samym ulepszeniem zdjęć niskiej jakości RAISR będzie mógł w przyszłości poprawiać także obrazy powiększane przez nas na mobilnych urządzeniach. Dzięki temu systemowi będzie też możliwe stosowanie gorszych jakościowo fotografii i ulepszenie ich na stronach internetowych, w celu zaoszczędzenia transferu danych.
Źródło: Google Blog, dzięki Android Police