Coraz więcej producentów pamięci operacyjnych prezentuje owoce swojej pracy. Ostatnio moduły piątej generacji ogłosił G.Skill, a jeszcze wcześniej GALAX, czy ADATA. Mimo pokazu ich możliwości – zegarów, opóźnień i ogólnych specyfikacji, firmy jak na razie nie zdradzają cen pamięci RAM w nowym standardzie. Jeden z gigantów technologicznych, czyli MSI podzielił się jednak swoimi oczekiwaniami na ten temat.
Ceny pamięci operacyjnej DDR5 mogą być naprawdę wysokie
Wraz z nadchodzącą platformą procesorów Intel Alder Lake, producenci płyt głównych (opartych na chipsecie Z690) wprowadzą wsparcie dla pamięci DIMM, w całkowicie nowym standardzie DDR5 (nie porzucając DDR4 – szczególnie w niskiej i średniej półce cenowej). Jako iż będzie to zupełna nowość na naszym rynku możemy oczekiwać, że moduły RAM piątej generacji będą zdecydowanie droższe niż DDR4.
Według przewidywań MSI, moduły DDR5 mogą kosztować nawet 40-60% więcej w porównaniu z obecnym standardem. Tajwański gigant technologiczny oczekuje również, że ich ceny zrównają się z kośćmi DDR4 w ciągu następnych dwóch lat.
Mimo że producenci pamięci jak na razie niechętnie ujawniają ceny, to są pojedyncze firmy, które już wprowadziły pamięci nowego typu do sprzedaży. Jednym z nich jest Team Group, który jakiś czas temu zaprezentował moduły taktowane zegarem 4800 MHz przy opóźnieniach CL40, które zostały wycenione na 310 dolarów (równowartość ~1225 złotych). Natomiast kości DDR4-3600 CL18 tej samej marki na polskim rynku kosztują 729 złotych.
Jest to ponad 60% więcej, jednakowoż są to zaledwie pamięci o podstawowej częstotliwości tego standardu. W przypadku bardziej podkręconych modułów, gdzie zegary sięgają rzędu 5800, 6400, a nawet 6600 MHz, tak jak w przypadku ostatnio wydanych modułów G.Skill Trident Z5, może być zdecydowanie drożej.
Ponadto globalny niedobór mikroukładów może być kolejnym czynnikiem, który sprawi, że moduły DDR5 będą jeszcze wyżej wycenione, a to za sprawą mniejszej dostępności.
Pamięci piątej generacji powinny trafić na rynek już w następnym miesiącu, wraz z procesorami 12. generacji Intela oraz płytami na chipsecie Z690.