Przeprowadzone testy szybkości pamięci w Samsungu Galaxy Note 10 wykazały, że jest niezwykle szybka, nawet jak na zastosowaną technologię UFS 3.0. Najnowszy przedstawiciel rodziny Note zdeklasował bowiem, wyposażone w ten sam rodzaj pamięci, Galaxy Fold i One Plus 7 Pro. Co stoi za tak niespotykanym wynikiem?
Spiesząc z odpowiedzią na zadane we wstępie pytanie – na obecną chwilę nie wiadomo. Pojawiły się pewne przypuszczenia odnośnie wykorzystania w niedawno zaprezentowanym smartfonie nowego systemu plików, jednak to nie jest najbardziej prawdopodobny scenariusz. Swoje wyniki Galaxy Note 10 zawdzięcza najprawdopodobniej usprawnieniami na poziomie oprogramowania, które zdążyły zostać wdrożone między premierą Folda i Note’a. Należy się spodziewać, że udoskonalona wersja koreańskiego składaka będzie wyposażona w to samo oprogramowanie zarządzające pamięcią, toteż wyniki powinny się wyrównać.
A new discovery, Note10 UFS3.0 performance is currently the most powerful, compared to OnePlus 7 Pro and Galaxy Fold, we found that it far exceeds other mobile phones in terms of Random write and SQLite, it can be determined that Note10 uses a new File system. pic.twitter.com/OIxFsKe5ll
— Ice universe (@UniverseIce) August 11, 2019
Skupmy się jednak na faktach, a tym jest przeprowadzony test AndroBench, który wykazał miażdżącą wręcz przewagę Galaxy Note 10 nad konkurencją w kilku testach. Dominacja najbardziej uwidacznia się w teście losowego zapisu, gdzie Note uzyskał wynik 201,27 MB/s (51527,4 IOPS). W przypadku Folda i OnePlus 7 Pro było to odpowiednio 30,51 MB/s (7811, 42 IOPS) i 29,38 (7521,97 IOPS). Oznacza to niemal sześciokrotnie szybszą pracę pamięci niż w przypadku konkurencji wykorzystującej identyczne rozwiązania techniczne.
W przypadku pozostałych testów przewaga najnowszego notatnika również jest widoczna, jednak nie tak zdecydowanie. Dla przykładu w teście SQLite Insert Samsung Galaxy Note 10 uzyskał wynik 5495,74 QPS. W przypadku Galaxy Fold było to 2449,37 QPS, z kolei OnePlus 7 Pro pochwalił się wynikiem 2668,32 QPS. Przewaga jest zatem nieco mniejsza, jednak to wciąż dwa razy lepsze wyniki niż konkurencja.
Zapewne w niedługim czasie poznamy przyczyny takiego stanu rzeczy. Najprawdopodobniej stanie się to w momencie, gdy ulepszone egzemplarze Samsunga Galaxy Fold trafią w ręce testerów. Okaże się wtedy, czy taka różnica to wyłącznie kwestia zastosowanego oprogramowania, czy w serii Note pojawiło się coś specjalnego.
Sprzedaż składanego smartfonu Samsunga rozpocznie się, najprawdopodobniej, w trzecim tygodniu sierpnia. W pierwszych dniach urządzenie dostępne będzie wyłącznie w Korei Południowej.