Paczkomat Appkomat InPost fot. Tabletowo.pl
fot. Grzegorz Dąbek | Tabletowo.pl

Po przeczytaniu tego inaczej spojrzysz na Paczkomat i inne automaty paczkowe

Paczkomaty i inne automaty paczkowe cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców Polski, ponieważ odbiorca może w dogodnym dla siebie miejscu i terminie odebrać przesyłkę. Okazuje się jednak, że te niezwykle użyteczne maszyny mają też swoją „ciemną” stronę. Choć bardziej trafne byłoby powiedzieć: brudną.

Naukowcy z Lublina przebadali automaty paczkowe

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie postanowili przetestować automaty paczkowe w charakterystyczny dla siebie, lecz jednocześnie dość nietypowy sposób. Mianowicie zdecydowali się sprawdzić, jakie bakterie można znaleźć na tego typu maszynach.

Jak zauważyła doktor Martyna Kasela, opiekun Studenckiego Koła Naukowego mikroGram przy Katedrze i Zakładzie Mikrobiologii Farmaceutycznej UM w Lublinie, do tej pory nikt w Polsce nie podjął się próby przebadania tych urządzeń pod kątem drobnoustrojów. Celem badania było sprawdzenie liczby bakterii i grzybów występujących na automatach paczkowych.

Materiał do badań zebrano z ekranów dotykowych i przycisków 64 automatów paczkowych (wśród których z pewnością znalazły się też Paczkomaty firmy InPost, jako że ma ona największą liczbę maszyn w Polsce – ponad 22 tysiące), zlokalizowanych w 16 dzielnicach Lublina, w których zameldowanych jest ponad 10 tys. mieszkańców.

Z Paczkomatu lub innego automatu paczkowego odbierzesz coś więcej niż tylko swoją przesyłkę

Po przeanalizowaniu próbek okazało się, że najbardziej zanieczyszczone maszyny były w dzielnicach Czuby Południowe, Czuby Północne i Dziesiąta, a najmniej w dzielnicach Bronowice, Czechów Północny i Tatary. Jak zauważyła doktor Martyna Kasela, dzielnice Czuby Południowe i Czuby Północne zamieszkuje największa liczba osób, potencjalnych użytkowników urządzeń paczkowych. Z tego powodu nasza analiza wykazała korelację między poziomem zanieczyszczenia a liczbą zameldowanych mieszkańców.

Najczęstszym znaleziskiem w pobranych próbkach były niegroźne dla człowieka bakterie i grzyby pochodzące z naturalnego środowiska miejskiego, które osiadają na urządzeniach wraz z kurzem i pyłkami roślin – na przykład bakterie należące do tlenowych laseczek z rodzajów Bacillus czy Paenibacillus, które naturalnie występują w powietrzu atmosferycznym.

Jednocześnie wykryto jednak również obecność tzw. bakterii oportunistycznych, czyli takich, które mogą wywołać zakażenia u osób z osłabionym układem odpornościowym. W tej grupie znalazły się bakterie Escherichia coli (pałeczka okrężnicy) i Bacillus cereus, które mogą wywołać zatrucia pokarmowe.

Jak bezpiecznie odebrać paczkę z Paczkomatu i innego automatu paczkowego?

Przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie badanie nie przyniosło zaskakujących wyników – każdy powinien być świadomy, że na urządzeniach, z których każdego dnia korzystają tysiące różnych osób, znajduje się mnóstwo bakterii i grzybów. Tak samo z pewnością jest też w przypadku bankomatów czy automatów do sprzedaży biletów.

Paczkomaty i automaty paczkowe pozwalają odbierać przesyłki bez konieczności korzystania z ekranów lub przycisków – można to zrobić zdalnie z użyciem aplikacji. Wówczas kontakt ogranicza się do drzwiczek, które można odchylić i zamknąć okrytą ubraniem częścią ciała, na przykład łokciem.

Oczywiście nie należy popadać w paranoję, lecz warto mieć świadomość, co czai się na tych popularnych maszynach. Zdecydowanie zalecane jest umycie rąk po powrocie do domu oraz niedotykanie dłońmi szczególnie okolic oczu, nosa i ust przed umyciem rąk.