OnePlus stara się intensywnie angażować użytkowników swoich systemów w rozwój autorskiej nakładki, OxygenOS. Jakiś czas temu producent otworzył się na głos fanów poprzez projekt IDEAS, a oto pierwsze jego efekty. OnePlus pracuje już nad wprowadzeniem pięciu nowych funkcji do swojego oprogramowania, a przy okazji listuje te, na które nie ma co czekać.
Mam wrażenie, że społeczność skupiona wokół marki OnePlus jest dosyć zaangażowana już od samego początku istnienia marki. Utożsamiana niegdyś jako córka Oppo (nie całkiem bez powodu, ale to temat na osobną historię) firma szturmem zdobyła serca fanów z całego świata swoim flagship killerem.
OxygenOS i 5 funkcji, które na pewno zyska
Jak donosi producent, od początku powstania platformy IDEAS zgłoszonych zostało ponad pięć tysięcy pomysłów, które zostały okraszone 25 tysiącami polubień oraz 2 tysiącami komentarzy.
Oznacza to, że IDEAS oficjalnie wychodzi z fazy beta i już za parę miesięcy powinniśmy poznać więcej szczegółów na temat „odświeżonej” wersji projektu. Z dotychczasowej dowiedzieliśmy się, że OxygenOS zyska wkrótce 5 nowych funkcji:
- Always-On Display – czym jest AOD nie trzeba chyba mówić, lepiej nadmienić, że programiści powinni zakończyć pracę nad tą funkcją w czerwcu, zaś pierwsze beta testy ruszą w sierpniu lub wrześniu tego roku,
- odblokowywanie ukrytych zdjęć w galerii przy pomocy czytnika linii papilarnych,
- odtwarzanie dźwięku, kiedy stan naładowania baterii osiągnie 100%,
- foldery na liście aplikacji,
- więcej przydatnych funkcji w obszarze Zen Mode – nieco więcej o tym, czym jest Tryb Zen możecie przeczytać m.in. tutaj.
Jak sami widzicie, na liście pojawiła się zarówno spora zmiana, jaką jest Always-On Display, jak i zupełnie skromne drobnostki, jak odtworzenie dźwięku przy pełnym naładowaniu baterii. Niestety, względnie konkretną datę poznaliśmy tylko dla pierwszej funkcji, pozostałe to ledwie nieokreślony punkt na mapie przyszłości. Myślę jednak, że z tymi drobnostkami OnePlus nie każe nam czekać zbyt długo ;).
Czego OnePlus nie doda do OxygenOS?
Pojawiła się także lista funkcji, których OnePlus do swoich smartfonów nie doda. Transparentne podejście – to się ceni! OxygenOS na pewno nie otrzyma:
- krawędziowego podświetlenia dla powiadomień,
- odpowiednika Samsung DeX,
- nagrywania rozmów,
- Wiadomości od Google jako domyślną aplikację do SMS-ów,
- trybu Nauka,
- wsparcia API dla Google Camera,
- poprawionej jasności adaptacyjnej,
- dodatkowych animacji odcisku palca,
- tapet pogodowych na żywo,
- prawdziwego trybu obsługi jedną ręką,
- trybu AMOLED-owej czerni,
- dodatkowych funkcji dla suwaka alarmowego,
- limitu ładowania baterii do poziomu 80%,
- zmiennych prędkości ładowania,
- wybieranie domyślnych aplikacji do zainstalowania podczas konfiguracji systemu (te wspomnienia z Custom ROM-ów… aż mi się łezka zakręciła w oku ;)).
Nie miejcie jednak wątpliwości – OnePlus wyraźnie tłumaczy, dlaczego poszczególne funkcje nie zostaną wprowadzone. Możecie kliknąć tutaj, żeby zajrzeć na forum i poznać szczegóły.
źródło: OnePlus dzięki XDA Developers
grafika główna: OnePlus 8 Pro