Orange zmienia cenniki ofert za usługi na kartę. Jeśli posiadamy kartę SIM, której od jakiegoś czasu nie używamy, operator może nałożyć na nas opłatę za utrzymanie numeru w sieci.
Utrzymanie numeru w sieci kosztuje
Orange dołącza do operatorów, którzy obciążają klientów nieużywających przypisanych do nich numerów telefonów. Jak to działa? Otóż w wypadku nieaktywnych numerów telefonów, sieć nakłada na klientów opłatę za utrzymanie takiego numeru w sieci. Z podobnego rozwiązania korzysta już Play (w taryfie Play odNOWA) czy Plus (w Prosto na kartę).
Zgodnie z najnowszymi zmianami w cennikach pomarańczowego operatora, Orange doda wkrótce nową usługę o nazwie Utrzymanie numeru w sieci. Przeznaczona jest ona dla użytkowników taryf Orange Free na kartę, Orange Yes, Orange POP i Zawsze bez limitu, Ekstra Numer, Orange IoT na kartę.
Powyższa usługa jest bezpłatna, ale tylko w wypadku, gdy utrzymujemy aktywne konto. Jeśli jednak jest ono nieaktywne przez 31 dni, to klient zostaje obarczony opłatą w wysokości 5 złotych.
Jeśli w tym momencie na naszym koncie znajduje się mniej niż 5 złotych, zostanie ono wyzerowane. Opłata jest pobierana cyklicznie co 31 dni. W najgorszym scenariuszu, możemy stracić nawet znaczne środki zgromadzone na koncie, oczywiście jeśli pozwolilibyśmy „leżeć” numerowi wystarczająco długo. W taki sposób można stracić nawet 60 złotych w ciągu roku.
Co ważne, włączona promocja „Konto ważne rok” nie zwalnia z ponoszenia opłat za usługę Utrzymanie numeru w sieci. W przypadku utraty ważności konta na połączenia wychodzące, opłata będzie pobierana z zablokowanych środków.
Jak uniknąć opłaty za utrzymanie numeru?
Na to sposoby są tylko dwa.
Pierwszy sposób: utrzymywać konto aktywne. Aktywność rozumiana jest jako wykonanie połączenia wychodzącego z wykorzystaniem minut/SMS/MMS/internetu lub zakupienie usługi dodanej, lub pakietu. Nie wydaje się to być zbyt obciążające.
Drugi sposób: zrezygnować z usług Orange. Jeśli numer na kartę i tak miałby być nieużywany, to nie powinno to stanowić większego problemu. Rezygnację możemy przekazać do dnia wejścia w życie zmian, a więc do 4 kwietnia 2022 roku.