Aria – tak nazywa się chatbot generatywnej sztucznej inteligencji, z którego można bezpłatnie korzystać w przeglądarce Opera. Jego możliwości rozszerzyły się, odkąd jest obecny także w aplikacji w wersji na Androida.
Nie chce Ci się czytać artykułów na Tabletowo? Aria pomoże
Współcześnie żyjemy bardzo szybko. Wszyscy zauważamy, że publikacje w internecie często mają wręcz telegraficzną formę – także na blogach poruszających tematykę okołotechnologiczną. Na Tabletowo trzymamy się dobrych zwyczajów dotyczących formy newsów, choć nie wszystkim one odpowiadają. Część czytelników wolałaby przeczytać cztery zdania i przejść do kolejnej informacji. Między innymi dla takich osób przydatne mogą okazać się narzędzia sztucznej inteligencji.
Chatboty całkiem sprawnie radzą sobie z podsumowaniami stron internetowych. Narzędzia takie jak ChatGPT czy Microsoft Copilot szybko kondensują przydługawe artykuły prasowe i dłuższe publikacje. Takie błyskawiczne opracowania zwykle mieszczą się w 4-5 zdaniach.
Podobną funkcję oferuje Aria, czyli chatbot sztucznej inteligencji, który dostępny jest dla zalogowanych użytkowników przeglądarki Opera. W najnowszej aktualizacji aplikacji wersji na Androida, podsumowanie można wywołać wprost z menu dostępnego pod ręką w górnej części ekranu.
Chciałbym powiedzieć, że „mi działa”, ale nie. Mam zainstalowaną najnowszą wersję przeglądarki na smartfonie, jestem zalogowany na konto Opery, ale nowej opcji u siebie nie widzę. Zakładam, że pojawi się niebawem – wszak na desktopie podsumowywanie artykułów można bez problemu uruchomić. Gdybym miał jednak ocenić jakość skrótu publikacji, Aria nie otrzymałaby zbyt wysokiej oceny. Z identycznym zadaniem (właśnie w wersji na komputery) znacznie lepiej poradził sobie microsoftowy Copilot.
Opera na desktopie odpala dodatkowe ułatwienia
O nowościach w desktopowej Operze poinformowano na oficjalnym blogu. Żeby wywołać okno poleceń Arii, wystarczy skorzystać ze skrótu klawiaturowego Ctrl + / lub Cmd + /. Teraz można uzyskiwać odpowiedzi na pytania bez opuszczania tej nakładki graficznej, co może być pomocne podczas przeglądania sieci. Nie trzeba się już przełączać między dodatkowymi oknami.
Drugą przydatną nowością są opracowania kontekstowe. Podczas odpowiadania na pytania Aria może wziąć pod uwagę stronę internetową, którą aktualnie mamy otworzoną. Wystarczy przy formułowaniu polecenia wcisnąć klawisz Tab, by włączyć tryb rozpoznawania kontekstu strony. Przydaje się on podczas tworzenia podsumowania czy tłumaczenia zawartości witryny na inny język.
Powyższe opcje już działają w desktopowej edycji Opery na systemy Windows oraz macOS.