Przeglądarka Opera w wersji przeznaczonej na urządzenia z Androidem już wkrótce zaoferuje użytkownikom funkcję rozpoznawania obiektów na zdjęciach. Nowinka rozszerza możliwości wirtualnej asystentki imieniem Aria, a więc sztucznej inteligencji zintegrowanej z aplikacją.
Opera na Androida nauczyła się identyfikować obiekty na zdjęciach
Identyfikacja obiektów na zdjęciach to funkcja, która parę miesięcy temu zadebiutowała na komputerach, wraz z przeglądarką Opera One R2. Teraz wiemy, że już niebawem trafi też na nasze smartfony i tablety z Androidem. Właściwie możesz z niej skorzystać już teraz, o ile zainstalujesz nie stabilną, a rozwojową wersję aplikacji (Beta), oznaczoną numerem 85.
Funkcja bazuje na sztucznej inteligencji i jest jedną ze sztuczek, jakich w ostatnim czasie nauczyła się Aria – wirtualna asystentka zintegrowana z przeglądarką Opera. Jakie są jej możliwości w tym zakresie? Cóż, całkiem nieźle radzi sobie z identyfikacją przedmiotów codziennego użytku, a ponadto rozpoznaje gatunki zwierząt i roślin oraz zna słynne budynki i zabytki, nie wyłączając z tego grona tych, które znajdują się w Polsce.
Jak działa rozpoznawanie obiektów na zdjęciach w Operze?
Poza samym wyjaśnieniem, co znajduje się na zdjęciu, Aria nierzadko oferuje też dodatkowe informacje – na przykład o zagrożeniach (w przypadku zwierząt) czy lokalizacji i historii (w przypadku budynków) albo też króciutką biografię (jeśli pokażemy jej pomnik kogoś znanego). Dzięki temu nietrudno wyobrazić sobie praktyczne zastosowania dla tej funkcji.
A jak wypada to w praktyce? Cóż, szczerze mówiąc, bywa różnie. Czasem na przykład rozpisuje się i bardzo szczegółowo opisuje zdjęcie. Innym razem musimy zadowolić się jednym zdaniem. O ile z najpopularniejszymi gatunkami, budynkami czy zabytkami nie ma problemu, to w niektórych jest gorzej (przykładowo Aria zna katowicki Spodek, ale Teatr Śląski w jej oczach jest Teatrem Lalek).
To, na co czekasz, to Opera 85
Tak jak już wspomniałem, aktualnie funkcja w androidowej wersji przeglądarki znajduje się na etapie testów. Jako że jednak stabilna jest obecnie wersja z numerem 84, to publicznego udostępnienia aktualizacji możemy spodziewać się na przestrzeni najbliższych tygodni.