OnePlus i inni oszukiwali w testach AnTuTu i Geekbench?

Forum deweloperskie XDA to ciekawe miejsce. Czasem jest wylęgarnią teorii spiskowych czy mało prawdopodobnych przecieków, ale tym razem jeden z artykułów, który się tam pojawił, poparty jest solidnymi badaniami, wobec których nawet OnePlus musiał uchylić czoła. Bo okazuje się, że nie wszystkie cyferki w wynikach testów urządzeń są prawdziwe…

Dokładniej: cyferki są prawdziwe. Jedynie droga osiągnięcia tak wysokich wyników przez niektórych producentów jest dyskusyjna, lub prościej: nieuczciwa. Ale jako, że zarówno AnTuTu, jak i Geekbench posiadają w swoich bazach historię wszystkich przetestowanych smartfonów, można z niej wyciągnąć sporo wniosków. Na przykład dotyczących tego, że OnePlus 3T i Meizu Pro 6 znajdują się w grupie smartfonów. które „oszukiwały” podczas testów.

Artykuł XDA jest długi i pełen tabelek, jednak opisuje między innymi, jak OnePlus 3T wywiódł w pole benchmarki: oprogramowanie smartfonu zostało zmodyfikowane tak, by – kiedy wykryje rozpoczynający się test benchmarkowy – wysłało sygnał do procesora, żeby ten „dał z siebie wszystko i jeszcze więcej”.

W rezultacie, procesory były zmuszane do wkręcania się na wyższe obroty na krótki czas (overclocking) i w ten sposób otrzymywały znakomite (ale nie odzwierciedlające rzeczywistej, „normalnej” wydajności) wyniki. W takim wypadku wypada zadać sobie pytanie: czy OnePlus 3T rzeczywiście zasługuje na to, żeby określano go jako jedno z najbardziej wydajnych urządzeń mobilnych 2016 roku? Wynik tego smartfonu w AnTuTu oscylował w granicach 160000 punktów, niszcząc innych androidowych rywali, takich jak LG G5 czy Samsung Galaxy S7.

Co ciekawe, OnePlus został powiadomiony o wynikach badań i złożył oświadczenie, które właściwie jest przyznaniem się do winy:

Aby zapewnić użytkownikom lepsze doświadczenia w wymagających aplikacjach i grach, zwłaszcza tych obciążających procesor graficzny, wprowadziliśmy do oprogramowania i systemu Android zmiany, pozwalające na zwiększenie wydajności procesora, tak by działał bardziej agresywnie. Zmiany te nie będą obecne w nadchodzących aktualizacjach OxygenOS – systemie obecnym w smartfonach OnePlus 3 i OnePlus 3T.
– OnePlus

Co prawda, nie mamy żadnych dokładniejszych danych dotyczących Meizu, jednak firma została poproszona o komentarz, i na odpowiedź możemy jeszcze chwilę poczekać.

To jak, wierzymy benchmarkom? ;)

 

źródło: XDA dzięki Gizchina

Exit mobile version