OnePlus przyznaje się do modyfikowania oprogramowania OnePlus 5 pod benchmarki

Ten tydzień to na pewno ważny czas dla OnePlusa. Premiera najnowszego flagowca firmy zdarza się w końcu tylko raz do roku. Wtem! Pojawiła się poparta wynikami eksperymentów informacja: OnePlus 5 był programowo przygotowany tak, by osiągać wysokie wyniki w testach syntetycznych. Co na to producent?

Obszerny raport na ten temat wydano na łamach XDA Developers. Wynika z niego, że OnePlus 5 nie oszczędzał podzespołów podczas testów benchmarkami, nawet jeśli miały reprezentować typowe użytkowanie smartfona. Jak można łatwo się domyślić, spotkało się to z falą krytyki – fani marki poczuli się oszukani. Znowu, ponieważ niemal identyczną „aferę” OnePlus zaliczył w przypadku modelu 3T.

Łatwo zresztą się domyślić, które wyniki z GeekBench 4 dotyczą „normalnych” testów OnePlus 5, a tych, w których smartfon wykorzystuje oprogramowanie, które pozwala pokazać się benchmarkowi z jak najlepszej strony.

W obliczu tak ewidentnych dowodów manipulacji względem programów testujących wydajność urządzenia, OnePlus postanowił wydać specjalne oświadczenie:

Ustawiliśmy OnePlus 5 tak, by działał w trybie wysokiej wydajności podczas trwania testu benchmarku, co jest naturalne i normalne dla wszystkich urządzeń. Przedstawiciele mediów, jak też zwykli użytkownicy mogą zobaczyć prawdziwy potencjał sprzętu podczas uruchamiania wymagających aplikacji i gier. W żadnym wypadku nie podkręcaliśmy procesora ani nie ustalaliśmy żadnych niestandardowych progów jego taktowania.

Jesteśmy przekonani, że nasze podejście reprezentuje prawdziwe możliwości wydajnościowe OnePlusa 5.

Wygląda więc na to, że OnePlus się nie wykręca, ale przyznaje, że znowu „oszukiwano”. Podczas testów procesor niby nie jest podkręcany, ale zmiany dokonywane są na innym poziomie – za pomocą odpowiedniego oprogramowania. Można to zweryfikować przy pomocy innych testów, co zrobiła ekipa XDA. 

Co o tym myślicie? Czy Waszym zdaniem OnePlus tym razem wykazał się większym zuchwalstwem niż poprzednio? A może trzeba by było rozpatrywać to w kategoriach nowej normy?

 

źródło: XDA Developers, Phanroid