Office dla Windows 10 (Universal App) – szczegóły, licencjonowanie, funkcje

Microsoft powoli próbuje na nowo przekonać do siebie fanów Windowsa, którzy zrazili się tym, że ważne aplikacje od tej firmy trafiły najpierw na iOS oraz Androida.

Największą bolączką był Office, którym mogą cieszyć się użytkownicy konkurencyjnych platform. Co prawda istnieje jego wersja na Windows Phone, ale jej funkcjonalność jest bardzo okrojona, a interfejs – toporny. Szczerze mówiąc, mimo tego, że bardzo często używam plików .docx czy .xlsx, praca z nimi na WP była, delikatnie rzecz ujmując, mocno utrudniona.

https://www.youtube.com/watch?v=S4ZzzFOmxg0

Wszystko ma zmienić się za sprawą nowej, dotykowej wersji Office dla smartfonów i komputerów, w postaci aplikacji uniwersalnej. Dla przypomnienia, Universal Apps, to appki, dla smartfonów i komputerów, które współdzielą większość kodu źródłowego, ale różnią się interfejsem użytkownika – w zależności od rozmiaru ekranu. Na środowej konferencji prezes Nadella powiedział, że jego celem jest, aby najlepsze wrażenia i doświadczenia użytkownika („user experience / UX”) były dostępne właśnie pod Windows 10, a nie na konkurencyjnych platformach. Lepiej późno niż wcale.

https://www.youtube.com/watch?v=qFc59mKKTEc

Office ma być przystosowany głównie do dotyku, szczególnie na smartfonach, ale też działać z klawiaturą i myszką dla urządzeń nie mniejszych niż 8 cali. Największym krokiem na przód ma być wspólny kod, który sprawi, że nawet na smartfonach, funkcjonalność będzie bardzo rozbudowana i nieograniczona jedynie do podstawowego formatowania. Dodatkowo, mimo różnicy w układzie interfejsów, wzornictwo wersji smartfonowej i komputerowej będzie bardzo zbliżone, co ułatwi obsługę tych aplikacji na różnych urządzeniach. Zapowiedziano również premierę Office 2016, planowaną na koniec 2015 roku. Czytelników Tabletowo interesują jednak najprawdopodobniej podstawowe aplikacje pakietu Office:

Warto zwrócić uwagę na interfejs i wzornictwo. Styl pary aplikacji smartfon – komputer jest spójny, ale osobne aplikacje (np. Word kontra PowerPoint) różnią się znacznie. Nie ma tu mowy o Modern UI czy Panorama View. Microsoft zrozumiał, że do tak zaawansowanych appek, nie da się wprowadzić jednolitego i prostego interfejsu. Całość wygląda ciekawie i konsekwentnie, ale brak na razie spójności znanej choćby z nowych aplikacji z Material Design od Google. Microsoft najprawdopodobniej poszedł w drugą stronę i da dużą wolność twórcom aplikacji dotykowych – taką wolność, jaką dał projektom pulpitowym.

Office dla smartfonów i małych tabletów ma być za darmo – bez subskrypcji. W przypadku pełnego Windowsa 10, najprawdopodobniej do odblokowania wszystkich zaawansowanych funkcji potrzebna będzie subskrypcja Office 365. Wiele jednak wskazuje na to, że wiele elementów i możliwości będzie całkowicie darmowych (czytaj: wystarczających do tworzenia i podstawowej edycji).

Exit mobile version