Powrót do szkolnych zajęć czy wyjazd na studia do innego miasta nie musi wiązać się z koniecznością rezygnacji z ulubionego zajęcia kreatywnego czy ogrywania najnowszych tytułów. Laptopy z kartami graficznymi NVIDIA GeForce RTX sprawiają, że moc jest wszędzie tam, gdzie Ty. My wybraliśmy kilka najciekawszych.
To nie jest typowy poradnik back to school
Miesiące wrzesień i październik to czas intensywnego kompletowania wyprawki do szkoły i na studia. W związku z tym, na wielu stronach internetowych (także u nas) można znaleźć poradniki sugerujące, w jakie sprzęty wyposażyć się, by powrót do szkolnej rzeczywistości był jak najprzyjemniejszy.
Zdecydowana większość dotychczas opublikowanych poradników ma jednak pewien mankament, zwłaszcza w kwestii proponowanych laptopów. Niemal we wszystkich rankingach dominują konstrukcje budżetowe, które nie nadszarpną zanadto domowej kieszeni, oraz komputery ultramobilne, mieszczące się nawet w niewielkiej torebce świeżo upieczonej studentki. Tymczasem zarówno konstrukcje budżetowe, jak i ultramobilne, nie oferują tego, czego od komputerów oczekują bardziej wymagający użytkownicy oraz gracze – bezkompromisowej wydajności nawet wtedy, gdy mowa o urządzeniach mobilnych.
Nie chcąc godzić się na jakiekolwiek ograniczenia wydajności, przyjrzyjmy się atutom zapewnianym przez dedykowane układy graficzne, w szczególności serii NVIDIA GeForce RTX. Sprawdźmy również, na które komputery warto zwrócić uwagę, kiedy to wydajność otrzymuje najwyższy priorytet.
Niniejszy poradnik kierujemy przede wszystkim do tych uczniów i studentów, którzy w miejscu odbywania nauki chcą zachować dostęp do wysokiej wydajności nawet w najnowszych grach, zupełnie tak, jakby korzystali z mocnego komputera stacjonarnego w domu rodzinnym. Propozycje te będą adekwatne również dla studentów kierunków technicznych, gdzie moc obliczeniowa komputerów jest kluczową sprawą. Moc dedykowanego układu graficznego przyda się również wykorzystującym komputery do zadań kreatywnych: pasjonatom i studentom fotografii czy domorosłym filmowcom.
Dedykowany układ graficzny to nie przelewki
Współcześnie, w mediach technologicznych, pojawia się sporo głosów mówiących, że układy graficzne zintegrowane z procesorami, jakie spotykamy w dostępnych na rynku laptopach, dogoniły, bądź lada dzień dogonią możliwości układów dedykowanych. Cóż, nigdy nie wiemy, co przyniesie przyszłość, dlatego skupmy się na teraźniejszości i przeanalizujmy przykładowe wykresy:
Wynika z nich, że wydajność układów dedykowanych potrafi przewyższyć zintegrowane nawet kilkunastokrotnie w przypadku gier komputerowych. Jeszcze większa przewaga dedykowanych kart graficznych widoczna jest w zastosowaniach kreatywnych, takich jak grafika 3D, czy w obliczeniach z wykorzystaniem Sztucznej Inteligencji. Moc kart graficznych NVIDIA GeForce RTX z całą pewnością warto mieć w swoim laptopie.
Jak Sztuczna Inteligencja poprawia wydajność gier komputerowych?
O tym, jak ważna jest wysoka liczba klatek wyświetlanych na sekundę w grach komputerowych, wiedzą niemal wszyscy gracze, a miłośnicy szybkich strzelanek w szczególności. Zapewnienie płynności na poziomie 60 klatek na sekundę i więcej, przy wysokiej rozdzielczości i detalach ustawionych na ultra to prawdziwe wyzwanie dla każdego układu graficznego.
By to zadanie uczynić nieco mniej wymagającym, firma NVIDIA opracowała technikę DLSS 2.0. Polega ona na tym, że karta graficzna renderuje obraz w mniejszej rozdzielczości niż rozdzielczość wyświetlana. Następnie, przy wykorzystaniu Sztucznej Inteligencji, rozdzielczość obrazu podnoszona jest do poziomu zadanego przez gracza. Dzięki zastosowaniu DLSS 2.0 można uzyskać dodatkowych kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt klatek na sekundę więcej, bez utraty jakości obrazu.
Efekty działania DLSS 2.0 można obserwować w takich tytułach jak Death Stranding, Control, Wolfenstein: Youngblood, Minecraft RTX, Deliver Us the Moon, i MechWarrior 5: Mercenaries. Wkrótce do tego grona dołączą Cyberpunk 2077, Fortnite, Crysis Remastered, Watch Dogs: Legion oraz Call of Duty: Black Ops – Cold War.
Piękno światła
Choć na co dzień, grając w ulubione gry, rzadko zwracamy uwagę na rolę światła, warto przyjrzeć się jej nieco bliżej. Efektowne rozbłyski, odbicia i rozświetlenia kadru sprawiają, że gry stają się jeszcze piękniejsze, a przede wszystkim, bardziej klimatyczne. O to, by gra światła wyglądała w grach jak najlepiej, dba technika śledzenia promieni, czyli ray tracing.
By skorzystać z pełni jej możliwości, konieczne jest posiadanie odpowiedniej karty graficznej, która sprzętowo, poprzez obecność odrębnych jednostek dedykowanych śledzeniu promieni, jest z nią kompatybilna. Po czym poznać, że dana karta graficzna wspiera ray tracing? Najłatwiej po trzech literach w jej nazwie: RTX. Kupując notebooka wyposażonego w kartę graficzną serii NVIDIA GeForce RTX jesteśmy pewni, że znajdujący się w nim układ graficzny pozwoli na korzystanie ze śledzenia promieni, przez co nasze ulubione produkcje staną się jeszcze piękniejsze niż do tej pory.
Pora więc wybrać notebooki, którym nie straszne są nawet najbardziej wymagające gry i zadania.
Zero kompromisów: NVIDIA GeForce RTX 2070 Max-Q
Co można zyskać kupując notebooka wyposażonego w kartę graficzną NVIDIA GeForce RTX 2070 Max-Q? Przede wszystkim pewność, że sprosta wszystkim powierzonym zadaniom teraz i przez wiele długich lat. Czy to gry komputerowe, czy projektowanie grafiki 3D czy najbardziej zaawansowane obliczenia z AI, to odpowiedni układ graficzny.
RTX 2070 Max-Q dostępny jest, między innymi, na wyposażeniu komputerów MSI GS75 Stealth oraz MSI GS66 Stealth. Modele te różnią się od siebie, przede wszystkim, przekątną ekranu – odpowiednio 17,3 i 15,6 cala. Obecnie dostępne są w promocyjnych cenach, obniżonych o 891 i 791 złotych.
Alternatywą dla notebooków MSI może być Asus ROG Zephyrus M.
Wysoka wydajność za rozsądną cenę – NVIDIA GeForce RTX 2060
Karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 2060 pracuje na co dzień w moim komputerze stacjonarnym. Wybrałem ją, ponieważ oferuje wciąż bardzo wysoką wydajność, przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów, jakie należy przeznaczyć na jej zakup. Jestem z niej bardzo zadowolony, dlatego gdybym obecnie szukał mocnego laptopa, wybierałbym spośród konstrukcji wyposażonych właśnie w RTX 2060. Mógłby to być, na przykład, bardzo elegancki notebook MSI GF65 Thin, w którym klasyczne wzornictwo miesza się z gamingowymi, czerwonymi akcentami.
Interesująco prezentuje się również Asus TUF Gaming FX505.
Więcej mocy dla każdego: NVIDIA GeForce GTX
Doskonale zdajemy sobie sprawę, że laptopy wyposażone w karty graficzne NVIDIA GeForce RTX stanowią spory wydatek. Dla tych, którzy potrzebują znacznego wzrostu wydajności, w porównaniu do typowych laptopów z kartami zintegrowanymi, a chcą przeznaczyć na zakup laptopa nieco mniej pieniędzy, przygotowaliśmy propozycję laptopa wyposażonego w kartę NVIDIA GeForce GTX.
Lenovo IdeaPad Gaming 3 to komputer, w którego klasycznej, stonowanej obudowie drzemie karta graficzna NVIDIA GeForce GTX 1650. Tak wysoka wydajność, w niezwykle dyskretnej, na tle typowo gamingowych konstrukcji, może zaskoczyć niejednego.
To będzie udany rok szkolny!
Mając w plecaku laptop wyposażony w kartę graficzną NVIDIA GeForce RTX można być spokojnym o to, że właśnie rozpoczynający się rok szkolny i akademicki nie będzie nudny. Mocy do grania nawet w najbardziej wymagające tytuły nie zabraknie, a projekty powstałe z wykorzystaniem mocnych podzespołów pozytywnie zaskoczą wiele osób. Powodzenia!
Materiał powstał we współpracy ze sklepem Komputronik