Smartfony będą jeszcze szybsze, ale nie dzięki procesorom. Nadchodzi nowy standard pamięci UFS 3.0

Pamięć wewnętrzna telefonu jest często pomijanym czynnikiem podczas oceniania wydajności smartfona. Urządzenie może mieć naprawdę dużo miejsca na dane, ale jeśli producent skorzysta ze starszych części, nie będziemy mieli zbyt wielkiej przyjemności z korzystania z telefonu. Na szczęście technologie z tym związane wciąż się rozwijają.

JEDEC, opracowujące globalne standardy dla przemysłu mikroelektronicznego, poinformowało o zakończeniu prac nad nowym typem pamięci o standardzie UFS 3.0. Obiecuje on dwukrotnie większą przepustowość danych niż ta, która jest dostępna w powszechnie używanych obecnie pamięciach flash UFS 2.1 i jednocześnie potrzebuje mniej energii do rozruchu.

Pojedyncza linia danych w UFS 3.0 może przesyłać je z prędkością do 11,6 Gb/s, czyli dwa razy szybciej niż w standardzie UFS 2.1. Można uzyskać jeszcze lepsze efekty, łącząc dwie żyły przesyłu – wtedy dane popłyną szerokim, wartkim strumieniem 23,2 Gb/s.

Nowe pamięci flash wymagają prądu o nieco mniejszym napięciu: potrzebuje do pracy 2.5V, podczas gdy starsze moduły działały na 2.7V do nawet 3.7V. Nie przełoży się to jakoś diametralnie na czas pracy smartfonów, ale każdy postęp jest godny odnotowania.

JEDEC podkreśla, że UFS 3.0 będzie mógł współpracować w trudniejszych warunkach – zakres temperatur zamyka się teraz w widełkach między -40ºC a 105ºC. Ta zmiana przysłuży się przede wszystkim rynkowi motoryzacyjnemu, gdyż w samochodach elektronika wystawiona jest na większe wahania temperatur niż w naszych smartfonach.

Firma poruszyła także temat wprowadzenia UFS 3.0 dla zewnętrznych kart pamięci typu microSD. Zejdzie jednak jeszcze sporo czasu, zanim takie nośniki danych się upowszechnią i wyprą tradycyjnie wykorzystywany w nich wolniejszy przesył danych eMMC.

Producenci smartfonów z różną gorliwością podchodzą do stosowania najnowszych standardów pamięci instalowanych w smartfonach. Montowane jest wszystko – od starszej pamięci masowej eMMC aż po nowy typ UFS 2.1. Różnice potrafią występować nawet w obrębie jednego modelu, ale takie zagrania nie są już fair.

https://www.tabletowo.pl/2017/04/18/huawei-p10-roznice-w-wersjach/

źródło: JEDEC przez GSMarena

Exit mobile version