Qualcomm już od dwóch lat proponuje producentom laptopów swój układ Snapdragon 8cx, który przeznaczony jest dla lekkich ultrabooków z Windowsem 10. Choć architektura ARM wciąż nie podbiła tego rynku, konieczna była aktualizacja oferty, więc zaprezentowano Snapdragona 8cx Gen 2 5G.
Qualcomm ma nowy procesor dla ultrabooków z ARM
Mimo upływu czasu, architektura ARM wciąż nie jest popularna wśród producentów notebooków i ich odbiorców, ale to przede wszystkim dlatego, że ten typ procesorów nie może zapewnić użytkownikom tak dużej elastyczności jak klasyczne chipsety x86. Urządzenia, takie jak Surface Pro X tylko to potwierdzają.
Jednak Qualcomm nie może przecież z tego powodu zrezygnować z całej linii chipsetów. Mało tego – rozwija ją. Targi IFA 2020, odbywające się w tym roku w formie wirtualnej, przyniosły nową konstrukcję procesorów ARM – Snapdragona 8cx Gen 2 5G.
Jak sama nazwa wskazuje, ważnym elementem specyfikacji jest zintegrowanie SoC (System-on-Chip) z modemem 5G. Zapewni on rozszerzone opcje łączności, z pierwszego Snapdragona 8cx, znane z modemów X24 LTE i X55 5G. Poza tym Snapdragon 8cx Gen 2 5G będzie wspierał Wi-Fi 6 i Bluetooth 5.1.
Wydajność Snapdragona 8cx Gen 2 5G kontra Intel Core 10. generacji
Nowy Sanpdragon dla laptopów ma zapewnić znakomite czasy pracy – nawet 25 godzin na jednym ładowaniu, co brzmi wspaniale. Ponadto będzie w stanie „uciągnąć” obsługę dwóch monitorów zewnętrznych 4K, odświeżających obraz w 60 kl./s. Wszystko to przy wyraźnej przewadze nad niskonapięciowymi procesorami Intel Core i5 10. generacji.
Statystyki i wykresy nastrajają bardzo pozytywnie, ale doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że choć użytkownikom naprawdę podobałby się sprzęt, który działa cały dzień, to filarem Windowsa 10 nie są aplikacje tworzone pod ARM. Zobaczymy, co z tego wyjdzie. Sprawdzą to też producenci sprzętu.
Acer Spin 7 – pierwszy notebook ze Snapdragonem 8cx Gen 2 5G
Spin 7 to nie tylko pierwszy laptop z nowym procesorem Qualcomma, ale pierwszy notebook Acera z modemem 5G w ogóle. Biorąc pod uwagę wykorzystanie układu ARM, spodziewamy się po nim przede wszystkim długiego czasu pracy.
14-calowy dotykowy ekran IPS o rozdzielczości 1080p, pokryty antybakteryjnym szkłem Corning Gorilla Glass, można obsługiwać także za pomocą dołączanego do zestawu aktywnego pióra od Wacoma, rozpoznającego 4096 poziomy nacisku. Rysik jest przyczepiany do boku obudowy laptopa, gdzie może się ładować. Sam ekran zbudowany jest tak, by dało się go dowolnie obracać dzięki zawiasom 360 stopni.
W swej podstawowej funkcjonalności, Acer Spin 7 oferuje dwa porty USB-C i jeden staroszkolny port USB-A. Jak na razie producent nie precyzuje innych funkcji czy elementów specyfikacji – poznamy je zapewne razem z ceną, w późniejszym terminie.