Czwarta odsłona systemu operacyjnego iOS wniosła wiele zmian, które sprawiły, że w iPhony, iPody touch oraz iPady wstąpiło nowe życie. Najważniejsze z nich to wielozadaniowość (której brak wytykali iOS użytkownicy innych mobilnych systemów operacyjnych), możliwość ustawienia tapety w ekranie początkowym, foldery, GameCenter oraz AirPlay.
Wielu z Was może powiedzieć, że funkcje te dostępne były właściwie od zawsze w innych systemach operacyjnych, a Apple, używając wielkich słów, sprawiło, że ludzie zaczęli uważać je za coś wyjątkowego i całkowicie nowego. Nie mogę się nie zgodzić, ale jedno muszę gigantowi z Cupertino przyznać – wielozadaniowość czy chociażby foldery na iOS robią ogromne wrażenie swoją płynnością i dopracowaniem, zarówno pod względem technicznym jak i wizualnym.
O iOS 5 słyszeliśmy już dawno, dawno temu. Wielu fanów i użytkowników Apple od dłuższego czasu kolekcjonuje przecieki i informacje na temat nowości, które będziemy mogli zobaczyć w piątej odsłonie iSystemu.
Pozwolę sobie przedstawić listę funkcji, które jakoby mają znaleźć się w iOS 5, razem z moimi przypuszczeniami i życzeniami.
———–
Interface
› Widgety
Wielu żałuje, że w systemie iOS nie ma widgetów. Widgety to małe aplikacje będące skrótami do najczęściej używanych funkcji urządzeniach, takich jak pogoda, zegar, portale społecznościowe, notowania giełdowe itp. Możemy je znaleźć prawie w każdym systemie operacyjnym na tablety i smartfony, z wyjątkiem iOS i Windows Phone 7. Jako że ten ostatni jest dopiero we wczesnej fazie rozwojowej – nie wyrzucamy mu braku funkcji, które u konkurencji są standardem. Ale dlaczego iOS nie ma widgetów? Czy Apple uważa, że motto „There’s an app for that” można zastosować do każdego aspektu używania iUrządzenia? Powyższe zdjęcie to wizualizacja (zapewne wykonana przez jakiegoś uzdolnionego fana) przedstawiająca ekran główny iPada z widgetami. Wygląda nieźle? Zgadzam się.
Niestety, wątpię, abyśmy zobaczyli widgety w iOS 5 lub nawet 6. To byłoby wbrew polityce i strategii Apple, zresztą iOS to system szczelnie zamknięty, nie ma w nim miejsca na widgety. Gdzie niby miałyby się znaleźć? Na lockscreenie? Springboardzie? Nie sądzę.
› Menu kontekstowe
Obrazek, który widzicie powyżej, przedstawia projekt nowego menu kontekstowego iOS. Możemy z niego wywnioskować, że wywoływane będzie ono przez gest wykonany palcami na ekranie. Wyraźnie widać, że zwykłe przyciski z tekstem, znane z aktualnej wersji iOS, zamieniły się w ikony, wyglądem przypominające te z ekranu początkowego. Myślicie, że to lepsze rozwiązanie?
› Skróty do kontaktów na ekranie początkowym
Chcielibyście mieć na ekranach początkowych Waszych iPadów skróty do ulubionych kontaktów, wraz z ich zdjęciami i menu kontekstowym dzięki któremu napisanie e-maila, wiadomości na Twitterze lub Skypie byłoby tylko kwestią sekundy? Powyższy obrazek poglądowy (podobnie jak w przypadku poprzednich zamieszczonych w tym felietonie) jest najprawdopodobniej nieprawdziwy. Daje jednak ogólny obraz tego, jak MOGŁABY wyglądać tego typu funkcja w iOS. Czy piąta odsłona tego systemu przyniesie skróty do ulubionych kontaktów? Na to pytanie odpowiedzieć może tylko Steve Jobs i projektanci Apple.
› Powiadomienia
Cydia, sklep dla urządzeń ze złamanym iOS, jest źródłem aplikacji, które potrafią doskonale wypełnić luki systemu Apple, w każdym jego aspekcie. Powyższy screenshot prezentuje działanie New Alerts – aplikacji, która w prosty (a jednocześnie genialny) sposób powiadamia o nowych zdarzeniach – bez denerwujących powiadomień Push. Krążą słuchy, że system powiadomień ma zostać całkowicie odmieniony w iOS 5. Wskazuje na to fakt zatrudnienia przez Apple Richa Dellingera, autora systemu powiadomień w webOS.
Powyżej widzicie OverBoard – aplikację, która pozwala na podgląd wszystkich stron ekranu początkowego Waszego urządzenia. Ciekawa funkcja, nie uważacie? Gdyby projektanci Apple zaglądali do Cydii…
Niestety, minusem złamanego systemu i wielu aplikacji działających w tle jest znacząco obniżona wydajność urządzenia. Między innymi dlatego wielu użytkowników iOS potajemnie żywi nadzieję, że piąta odsłona tego systemu przyniesie wszystko to, na co pozwana tzw. jailbreak, tylko wyważone i zoptymalizowane (tak, jak to było z wielozadaniowością).
› Książka telefoniczna zintegrowana z serwisami społecznościowymi i komunikatorami
Ciekawą nowością byłaby książka telefoniczna, która integrowałaby kontakty znajdujące się w niej z serwisami społecznościowymi i komunikatorami. Dzięki temu bezpośrednio z książki można byłoby wysłać e-mail albo wiadomość na Facebooku, Twitterze lub Skypie, a informacje o kontaktach uzupełnione byłyby tymi znajdującymi się w sieci. Tego typu synchronizację oferują oficjalne aplikacje Facebooka oraz Twittera, jednak działa to z niespodziankami i nie jest to do końca tym, czego oczekuję.
› Integracja systemu z aplikacjami zewnętrznymi
Pod tym względem wszystko zmierza w dobrym kierunku. Ostatnio, otwierając załącznik PDF w Mailu, zauważyłem, że oprócz opcji szybkiego podglądu, mogę otworzyć go w programie Evernote. Z ciekawości dotknąłem tego przycisku i zostałem przeniesiony to wcześniej wspomnianej aplikacji, gdzie plik PDF został otwarty i dodany do mojej biblioteki.
To daje nadzieje na usunięcie tego, czego nie lubi większość użytkowników iOS i co zarzucają mu jego przeciwnicy – limitów i zamkniętości.
Funkcje
› Ulepszona wielozadaniowość i gesty z nią związane
Przełączanie się pomiędzy otwartymi aplikacjami, dzięki szybkim ruchom palców po ekranie, znalazło się w becie iOS w wersji 4.3. Niestety, funkcja ta została wycofana, a Apple skomentowało ten fakt słowami:
This beta release contains a preview of new multitasking gestures for iPad. You can use four or five fingers to pinch to the Home Screen, swipe up to reveal the multitasking bar, and swipe left or right between apps. This feature will not be enabled in iOS 4.3 for customers, but we are providing this preview to gather input on how these gestures work with your apps
Znaczy to, że, na razie, gesty wielozadaniowości dostępne są jedynie dla programistów, po to, by mogli oni zobaczyć „jak będą one działać z ich aplikacjami”. Według mnie to nieprzemyślane posunięcie – gesty, wnioskując z filmów i testerów wersji beta systemu 4.3, są bardzo przydatną opcją. Dlaczego w takim razie zwykli „śmiertelnicy” nie mają do niej dostępu?
Wielozadaniowość to bardzo nowa funkcja systemu iOS. Mimo to działa bardzo płynnie i pozwala na uruchomienie wielu aplikacji bez zbytniego spadku wydajności urządzenia. Warto również wspomnieć o integracji z odtwarzaczem muzycznym, switchem wyciszenia/orientacji oraz paskami ustawień głośności i jasności wyświetlacza.
Mimo to uważam, że mogłaby być lepsza.
To, co widzicie powyżej to ProSwitcher, aplikacja pochodząca, tak, macie rację, z Cydii. Oprócz zwykłego przełączania się pomiędzy aplikacjami pozwala ona również na podgląd tych już otwartych. Chciałbym taką funkcję w „piątce”. Miło by było, by podczas pisania wiadomości e-mail włączyć podgląd aplikacji działających w tle i zobaczyć, czy ulubiony film na YouTube już się zbuforował.
› Historia zakupionych aplikacji w AppStore
Funkcja ta, wraz z możliwością usuwania niedokończonych pobierań aplikacji, miała pojawić się w aktualizacji iOS 4.3. Niestety, możemy cieszyć się tylko z tej drugiej, ponieważ słuch po historii zakupionych aplikacji zaginął.
Zależy mi na tej opcji, ponieważ mam zwyczaj wracania do aplikacji, które z różnych powodów byłem zmuszony usunąć z pamięci urządzenia. Czasami zapominam, które to były i możliwość przejrzenia listy zakupionych wcześniej aplikacji byłaby niezwykle przydatna.
Kiedy?
Według wszelkich znaków na niebie i ziemi, iOS 5 pojawi się już tej jesieni. Nie mamy jednak pewności, czy w ostatniej chwili plany się nie zmienią i jego premiera nieco się nie opóźni. Tak czy inaczej – będę czekać z niecierpliwością. No, chyba że do tego czasu przesiądę się na Androida ;).
To wszystkie pomysły i spostrzeżenia, które pozostały mi z burzy mózgów, jaką miałem przed napisaniem tego artykułu. A Wy jak myślicie – co nowego przyniesie piąta odsłona systemu iOS? Jakie funkcje lub zmiany chcielibyście zobaczyć?