Co kilka lat państwo zmienia wygląd dowodów osobistych – kolejna zmiana czeka nas w marcu 2019 roku. Wynika ona jednak nie tylko z chęci ułatwienia życia obywatelom, dzięki dodaniu warstwy elektronicznej, ale również konieczności dostosowania wyglądu tego dokumentu do nowego prawa europejskiego (które – co ciekawe – dopiero się tworzy). Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało dziś wzór nowego e-dowodu osobistego.
Na awersie, tzn. na przodzie, umieszczone będą: zdjęcie właściciela, jego nazwisko, imiona, obywatelstwo, data urodzenia i płeć, a także numer i termin ważności dokumentu oraz numer CAN. Ten ostatni, jak możemy przeczytać w komunikacie MSWiA, zapewnia nawiązanie bezpiecznego połączenia pomiędzy warstwą elektroniczną dowodu osobistego a urządzeniem lub systemem teleinformatycznym, za pośrednictwem czytnika kart.
Na rewersie dokumentu, tzn. na jego tyle, znajdą się z kolei: numer PESEL, miejsce urodzenia właściciela, nazwisko rodowe, imiona rodziców, organ wydający oraz numer i data wydania dowodu.
Jak informuje MSWiA, zmiana rozmieszczenia pól stałych w warstwie graficznej ma na celu dostosowanie nowego e-dowodu osobistego do norm określonych w dokumencie Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) nr 9303. Co ciekawe, Unia Europejska obecnie dopiero pracuje nad rozporządzeniem, obejmującym listę dokumentów, które muszą być zgodne z ICAO.
Polska wychodzi więc przed szereg i zawczasu dostosowuje nowy e-dowód osobisty do założeń wspomnianego dokumentu, tak na wszelki wypadek, żeby potem na szybko nie trzeba było zmieniać wyglądu dopiero co stworzonego dowodu.
To jednak nie koniec nowości, bowiem MSWiA zaproponowało jeszcze jedną zmianę, dotyczącą dowodów osobistych, wydawanych dzieciom. Zakłada ona, że te do piątego roku życia będą mogły mieć na zdjęciach zamknięte oczy, inny niż naturalny wyraz twarzy i otwarte usta. Dokument będzie też mógł odebrać każdy z rodziców (teraz może zrobić to tylko ten, który składał wniosek).
E-dowody zaczną być wydawane od marca 2019 roku. Dotychczasowe nie stracą automatycznie ważności, więc proces „przesiadki” na nowy dokument potrwa przez następnych 10 lat. Na koniec trzeba jednak dodać, że MSWiA skierowało projekt do konsultacji międzyresortowych, więc niewykluczone, że pojawią się jeszcze jakieś zmiany.
Polecamy również:
https://www.tabletowo.pl/2018/07/11/e-dowod-osobisty-co-to-kiedy-o-co-chodzi/
Źródło: MSWiA