smartfon iPhone 11 smartphone

Nowe iPhone’y mają dostać chińskie wyświetlacze OLED

Przyszłoroczne iPhone’y mają posiadać ekrany OLED wyprodukowane nie tylko przez Samsunga i LG. Apple podobno pozyskało nowego partnera z Państwa Środka.

Chińskie OLED-y zawitają do iPhone’ów

Według nieoficjalnych informacji, nie licząc nowego wcielenia iPhone’a SE, który zaoferuje 4,7-calowy ekran LCD, to wszystkie smartfony Apple w 2020 roku otrzymają ekrany wykonane w technologii OLED. Oferta ma składać się z trzech modeli – tańszego 6,1-calowego iPhone’a i dwóch topowych wariantów z wyświetlaczami 5,4 i 6,7 cala.

Przejście wyłącznie na OLED-y będzie wymagało znaczego zwiększenia zamówień na odpowiednie matryce. Tym bardziej, że to właśnie następca iPhone’a 11 będzie prawdopodobnie jednym z najlepiej sprzedających się smartfonów na rynku. Do tej pory, zarówno model XR, jak i 11, oferowały wyświetlacze LCD.

Jak donosi serwis 9to5Mac, powołując się na koreańskie źródła, Apple chcąc sprostać wysokiej sprzedaży, może zamówić ekrany OLED u nowego partnera. Oprócz Samsunga i LG, firma z Cupertino ma korzystać z usług chińskiego producenta BOE.

BOE w 2020 roku ma dostarczyć więcej OLED-ów niż LG, ale to wciąż Samsung pozostanie wiodącym producentem ekranów dla iPhone’ów. Chińska firma ma współpracować z Apple również w 2021 roku – według wstępnych szacunków wytworzy ona 45 mln wyświetlaczy.

Najlepiej sprzedający się smartfon roku należy do Apple!

BOE nie jest zupełnie nowym graczem na rynku wyświetlaczy. Producent już wcześniej dostarczał matryce LCD dla iPadów i MacBooków. Ponadto, Chińczycy współpracują już m.in. z Huaweiem w kwestii OLED-ów w smartfonach. Należy więc oczekiwać wysokiej jakości ekranów, które jak najbardziej mogą konkurować z panelami Samsunga czy LG.

Obecne iPhone’y mają oddzielną, wrażliwą na dotyk warstwę, która znajduje się na górze wyświetlacza. Samsung opracował już jednak technologię, w której ta warstwa została zintegrowana z całym panelem. Dzięki temu, OLED-y mogą być cieńsze i lżejsze. Koreańskie źródła dodają, że BOE zamierza zainwestować w podobny projekt. Niewykluczone, że celem jest tutaj stworzenie ekranów, które spełnią wysokie wymagania Apple.

A co z własną fabryką ekranów?

Wcześniejsze informacje sugerują, że firma Tima Cooka wraz z Sharpem zamierza kupić fabrykę Hakusan. Należy ona do firmy JDI, która ma już na koncie współpracę z Apple w kwestii produkcji ekranów LCD do iPhone’ów. Nie jest jednak jasne, czy fabryka zostanie unowocześniona, aby produkować matryce OLED czy pozostanie przy wyświetlaczach LCD.

Ewentualne kupno fabryki nie musi wiązać się z zerwaniem umowy z BOE. W końcu może ona zostać wykorzystana do wytwarzania wyłączne matryc LCD lub ekranów tylko do iPadów lub MacBooków.

Polecamy również:

Tak będą wyglądać nowe iPady Pro od Apple

źródło: 9to5Mac