Tesla nie zwalnia tempa i ma ambitne plany związane z Europą. W Niemczech zostanie wybudowana nowa, duża fabryka, w której zatrudnienie znajdą tysiące osób, w tym również z Polski.
Świetna sprzedaż i rozbudowa fabryk
Na początku stycznia 2020 roku firma Elona Muska pochwaliła się wynikami za czwarty kwartał 2019 roku. Tesla w ciągu trzech miesięcy dostarczyła rekordowo 112 tys. elektryków na całym świecie. Producentowi udało się również spełnić roczny cel, który zakładał 360-400 tys. samochodów. Warto dodać, że osiągnięty rezultat na poziomie 367,5 tys. aut to imponujący wzrost o 50% względem 2018 roku.
Tesla pokazała długo wyczekiwaną funkcję – samochody przemówią do przechodniów
Nic więc dziwnego, że Tesla planuje ekspansję na kolejne rynki i wybudowanie nowych fabryk, które podołają wysokiej sprzedaży. Pod koniec minionego roku otwarta została fabryka w Chinach, która dostarcza już elektryczne auta. Kolejnym celem jest rozpoczęcie produkcji w Europie. Tesla wybrała już lokalizację – gmina Grünheide pod Berlinem, około 60 kilometrów od polskiej granicy.
W nowej fabryce zatrudnienie znajdą Polacy
Serwis Money.pl informuje, że wybudowanie fabryki w Niemczech będzie kosztowało Teslę 4,4 mld dolarów. Ma ona zatrudniać 7 tys. osób, w tym również Polaków. Pojawiły się już pierwsze ogłoszenia, z których wynika, że obecnie poszukiwani są przede wszystkim członkowie kadry kierowniczej. Oczywiście z czasem lista ogłoszeń zostanie rozszerzona o innych specjalistów i pracowników niższego szczebla.
Money.pl zauważa, że wśród ogłoszeń znalazła się oferta dla koordynatora rekrutacji. Zainteresowane osoby, oprócz typowych zdolności dla rekrutera, muszę wykazać się znajomością języków – angielskiego, niemieckiego lub polskiego. Oznacza to, że Tesla jak najbardziej zamierza zatrudniać osoby z Polski. Dzięki temu, że fabryka będzie zlokalizowana blisko granicy, to odpadają ewentualne problemy z dojazdem i zakwaterowaniem.
Nie dowiedzieliśmy się jeszcze, jak wysokie wynagrodzenia zaproponuje Tesla. To w końcu one będą jednym z kluczowych czynników, który może ściągnąć pracowników z Polski. Obecnie tylko wiemy, że prawdopodobnie atrakcyjnie będą prezentować się dodatki – programy emerytalne, specjalistyczne szkolenia, a także pakiety akcji.
Niemiecka fabryka to nie tylko tysiące nowych miejsc pracy, ale również sygnał, że Elon Musk coraz bardziej zainteresowany jest rynkiem europejskim. Miejmy nadzieję, że odczujemy to również w Polsce, tzn. pojawią się salony sprzedaży i większa liczba szybkich ładowarek Supercharger.
Polecamy również:
Podstawowa Tesla Cybertruck pojawi się później niż początkowo sądziliśmy
źródło: Money.pl