Choć o NoteSlate już pisaliśmy, to jest to na tyle interesujące urządzenie, że warto mu się przyjrzeć raz jeszcze. Niektórzy okrzyknęli je mianem „idealnego” sprzętu dla siebie. Ale czy tak jest naprawdę? Czy tableto-notatnik z Czech faktycznie jest tak cudowny? Zaraz się przekonamy. Poniżej znajdziecie wiele szczegółów na jego temat i mnóstwo zdjęć modelu.
Na początek jednak bardzo ciekawe porównanie przygotowane przez producenta, pokazujący różnice między NoteSlate, a tabletem iPad i czytnikiem książek elektronicznych Kindle.
*kliknij, aby powiększyć
Zacznę od jednej z najważniejszych rzeczy – WiFi. Owszem, NoteSlate jest wyposażony w takowy moduł, ale niewiele nam to daje. Producent nie oferuje żadnej przeglądarki internetowej, więc posiadając to urządzenie królami internetu nie zostaniemy. WiFi ma tu służyć przede wszystkim jako medium pozwalające na wymianę plików między wieloma osobami.
NoteSlate z założenia ma być tanim tabletem (przynajmniej tak twierdzi producent). Chyba jednak tabletem nazwać go nie można, a raczej elektronicznym notatnikiem z funkcją czytania eBooków. Mając NoteSlate możemy zawsze i wszędzie napisać notatkę czy narysować jakiś rysunek lub szkic, by zaraz później móc go zapisać lub usunąć. Prosty, tani, lekki, kompaktowy i przenośny – tak w wielkim skrócie można opisać ten model. Dla studentów – idealny!
Na uwagę zasługuje oprogramowanie. Jest nim NoteSlate Firmware, zwane w skrócie NSF, oparte na otwartym kodzie, dzięki czemu w miarę upływu czasu będzie rozwijane. W wersji NSF 0.7 ma być dostępna opcja rysowania, by w NSF 1.0 udostępnić użytkownikom funkcję notatnika i odtwarzacz mp3. Nieco później, w NSF 1.5 pojawi się opcja przeglądania PDF-ów, a w NSF 2.0 – rozpoznawanie pisma techniką OCR. W kolejnych wersjach oprogramowania ma być udostępniona opcja „Share”, której możliwości dotychczas nie zostały podane (ale prawdopodobnie chodzi o możliwość dzielenia się plikami dzięki WiFi).
Najważniejsze dane na temat NoteSlate w skrócie:
– wymiary: 210 x 310 x 6 mm,
– waga: jedyne 280 g,
– 13-calowy ekran eInk o rozdzielczości 750 x 1080 pikseli,
– do 180 godzin pracy baterii,
– brak przeglądarki internetowej,
– WiFi,
– mini USB,
– slot kart SD,
– 3,5 mm jack audio,
– wygląd i uczucie używania zwykłego papieru,
– trzy fizyczne przyciski,
– specjalny rysik na gumce,
– sprzedaż wyłącznie za pośrednictwem strony producenta,
– cena: 99 dolarów,
– dodatkowe akcesorium: etui z panelem solarnym.
NoteSlate w wersji basic, white i black będzie dostępny w czerwcu, z kolei red, green i blue – w grudniu bieżącego roku. Kolorowa edycja ma trafić do sklepów w bliżej nieokreślonym terminie. Sprzęt będzie sprzedawany wyłącznie za pośrednictwem strony internetowej producenta.