Rusza Narodowy Spis Powszechny 2021. Jak i gdzie się spisać? Musisz to zrobić

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

źródło: GUS

Od kilku lat, co roku, w mediach emitowana jest informacja, w której można usłyszeć, że „każdego roku, o tej samej porze, w milionach polskich domów przychodził taki moment, że trzeba się było rozliczyć” – dotyczy ona usługi Twój e-PIT. Teraz natomiast przyszedł czas, aby się spisać, bowiem rusza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Jak i gdzie to można zrobić?

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 – jak i gdzie się spisać? Czy trzeba to zrobić?

Należy zacząć od tego, że udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy. W przypadku odmowy, mieszkaniec Polski może zostać ukarany grzywną, zgodnie z Art. 57 Ustawy o statystyce publicznej.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 zostanie przeprowadzony w formie samospisu internetowego od 1 kwietnia do 30 września 2021 roku (początkowo miał trwać do 30 czerwca, ale go wydłużono). Jeśli ktoś nie będzie w stanie spisać się przez formularz udostępniony na stronie przygotowanej przez Główny Urząd Statystyczny, może podać dane podczas wywiadu telefonicznego lub bezpośredniego. W obu przypadkach należy jednak zachować szczególną ostrożność, ponieważ można się spodziewać, że oszuści będą chcieli wykorzystać tę okazję, aby pozyskać wrażliwe dane, a nawet okraść swoją ofiarę.

Samospis internetowy jest najbezpieczniejszą formą udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 – jeśli macie możliwość, pomóżcie tym, którzy nie poradziliby sobie sami. Fakt, trzeba będzie poświęcić na to dłuższą chwilę, ale zdecydowanie warto.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 – jakie dane trzeba podać?

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 ma za zadanie zebrać szerokie spektrum danych. Oprócz tak podstawowych, jak nazwisko, imię (+ drugie, jeśli ktoś ma), numer PESEL, płeć, data urodzenia i adres zamieszkania, mogą paść również pytania o relacje rodzinne i dotyczące mieszkania/domu oraz wykształcenia, a także wiele innych. Główny Urząd Statystyczny zastrzega jednak, że lista pytań nie jest stała i taka sama dla każdego – w każdym przypadku będzie personalizowana na podstawie odpowiedzi, udzielonych na poprzednie pytania. Na dodatek nie wszystkie są obowiązkowe.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 przeprowadzany jest na stronie spis.gov.pl. W momencie publikacji tego artykułu (godziny poranne, 1 kwietnia 2021 roku), działa ona ociężale, co zapewne oznacza, że wiele osób już próbuje się spisać. Jeśli chcecie najpierw sprawdzić, jak wygląda formularz, dostępna jest wersja demo aplikacji.

źródło: GUS

Co ciekawe, Główny Urząd Statystyczny przygotował również loterię dla osób, które spiszą się przez internet. Zgłoszenia będą przyjmowane od 22 kwietnia 2021 roku. Aby wziąć w niej udział, należy zachować wiadomość z 10-znakowym Kodem Potwierdzającym Dokonanie Samospisu. Do wygrania są samochody Toyota Yaris (16 sztuk) oraz karty przedpłacone o wartości 1000 złotych i 500 złotych (odpowiednio: 480 i 960 sztuk).

Regulamin loterii promocyjnej pod nazwą „Loteria Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021” (PDF)

Exit mobile version