Najtańsze abonamenty w zasięgu Orange, Play, Plus i T-Mobile (sierpień 2022)

woman kobieta smartfon smartphone

fot. nastya_gepp | Pixabay

Większość klientów w pierwszej kolejności interesuje się ofertami firm, które dobrze zna. Podobnie jest w przypadku operatorów komórkowych – ci najwięksi wydają miliony złotych na reklamę, dzięki którym łatwiej o rozpoznawalność. Ale na rynku jest wielu innych, o których informacje przekazywane są tzw. pocztą pantoflową. W niniejszym tekście przyjrzymy się właśnie ich ofercie, uzupełniając zestawienie najtańszych abonamentów w Orange, Play, Plus, T-Mobile i ich sub-markach. Ponownie pod uwagę będą brane wyłącznie oferty na abonament do 30 złotych miesięcznie bez telefonu.

Najtańszy abonament w zasięgu Orange

Tutaj będzie krótko – aktualnie na polskim rynku nie ma żadnego ogólnopolskiego operatora komórkowego, który korzystałby z zasięgu Orange. To się jednak może już w niedalekiej przyszłości zmienić, ponieważ firma poinformowała, że udostępni swoją infrastrukturę zainteresowanym podmiotom, aby mogły stworzyć własnego operatora wirtualnego (MVNO), korzystającego z ogólnopolskiego zasięgu Orange.

Najtańsze abonamenty w zasięgu Play

Virgin Mobile

Zaczynamy od oferty operatora, którego zabrakło w poprzednim zestawieniu, a który formalnie należy do Play już od połowy 2020 roku. Przez wiele lat Virgin Mobile było jednak autonomicznym, wirtualnym operatorem i przynajmniej mi jakoś trudno przyzwyczaić się do tego, że obecnie jego właścicielem jest Play (a dokładniej P4 sp. z o.o., operator sieci Play).

Najtańszy abonament w Virgin Mobile kosztuje 15 złotych miesięcznie (po rabatach za zgodę na e-fakturę i zgody marketingowe) i zawiera minuty bez limitu do wszystkich sieci komórkowych oraz na numery stacjonarne, a także SMS-y bez limitu. Ponadto klient może wykorzystać do 15 GB internetu w ciągu miesiąca – 1 GB kosztuje 1 złoty (użytkownik zapłaci tylko za wykorzystany transfer). Abonament za jeden miesiąc nie wyniesie więc więcej niż 30 złotych.

W przypadku tej oferty umowa podpisywana jest na czas nieokreślony, opłata aktywacyjna wynosi 29 złotych. Trzeba jeszcze dodać, że w roamingu w Unii Europejskiej do wykorzystania w ciągu miesiąca jest limit 2,59 GB internetu (później stawka za 1 GB wynosi 11,59 złotych, naliczane co 1 kB).

W Virgin Mobile dostępna jest również oferta za 30 złotych miesięcznie z umową na 24 miesiące z nielimitowanymi rozmowami na numery komórkowe i stacjonarne oraz SMS-ami i MMS-ami bez limitu, a także pakietem 30 GB internetu (5,18 GB w roamingu w Unii Europejskiej).

Klienci, którzy wybiorą ten abonament, nie zapłacą opłaty aktywacyjnej, a do tego dostaną jeszcze dodatkowy pakiet 150 GB internetu na 24 miesiące (promocja obowiązuje do 31 października 2022 roku).

Regulamin oferty promocyjnej „Dodatkowe 150GB na 24 miesiące” dla nowych Klientów Abonamentowych Virgin Mobile (PDF)

źródło: Virgin Mobile

Virgin Mobile ma w swojej ofercie również abonament dla grupy z umową na 24 miesiące. Klienci, którzy wybiorą opisaną powyżej ofertę za 30 złotych miesięcznie, za każdy następny numer (tj. drugi i kolejne) zapłacą tylko po 15 złotych co miesiąc. Im więcej numerów, tym średnio za jeden wyjdzie mniej, na przykład przy dwóch 22,50 złotych, a przy trzech 20 złotych itd.

W tym przypadku warto też zwrócić uwagę na abonament za 40 złotych miesięcznie z nielimitowanymi rozmowami, SMS-ami i MMS-ami oraz pakietem 50 GB w kraju (6,90 GB w roamingu w UE), również z umową na 24 miesiące, ponieważ już przy dwóch numerach w grupie wyjdzie po 30 złotych miesięcznie, a przy trzech niecałe 27 złotych. Jeśli klient wybierze ofertę dla grup, też otrzyma dodatkowy pakiet 150 GB na 24 miesiące.

źródło: Virgin Mobile

Na koniec trzeba jeszcze wspomnieć o tym, że Virgin Mobile na tę chwilę nie zapewnia swoim klientom dostępu do technologii 5G ani eSIM.

Vectra / Multimedia

Oferta abonamentu komórkowego obu firm jest identyczna, ponieważ Vectra przejęła w 2020 roku spółkę Multimedia Polska. Klienci mają do wyboru dwie taryfy do 30 złotych z umową na 24 miesiące i opłatą aktywacyjną w wysokości 0 złotych:

Od razu można też dodać, że podobnie jak w Virgin Mobile, użytkownicy nie otrzymują dostępu do technologii 5G ani eSIM.

Trzeba jednak tutaj zauważyć, że formalnie nie ma limitu transmisji danych, ponieważ po wykorzystaniu dostępnego pakietu włącza się lejek – prędkość transmisji ograniczana jest do 1 Mbit/s, ale operator nie pobiera dodatkowych opłat za transmisję danych.

Ponadto w obu przypadkach, w ramach promocji, trwającej do końca sierpnia 2022 roku, klienci przez pierwsze trzy miesiące zapłacą 1 złoty co miesiąc, a dopiero od czwartego miesiąca regularną cenę abonamentu.

źródło: Vectra

INEA

INEA ma dwa abonamenty do 30 złotych. Pierwszy kosztuje 14,90 złotych miesięcznie i zawiera tylko nielimitowane rozmowy. Umowa jest podpisywana na czas nieokreślony, więc klient może ją rozwiązać w dowolnym momencie.

Druga oferta zawiera natomiast nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y oraz pakiet 20 GB internetu w kraju (4,39 GB w roamingu w UE) za 24,90 złotych. Umowa może zostać podpisana na czas nieokreślony lub na 24 miesiące – w drugim przypadku przez pierwsze trzy miesiące klient będzie zwolniony z opłaty abonamentowej (wyniesie ona 0 złotych). Promocja trwa aż do odwołania. Opłata aktywacyjna także wynosi 0 złotych.

Mocną stroną oferty INEA jest dostęp do technologii 5G na częstotliwości 2100 MHz. Trzeba też jednak dodać, że INEA automatycznie włącza klientowi bonus Pakiet Bezpieczeństwa INEA SAFE 1 na czas nieokreślony – opłata za pierwszy miesiąc wynosi 1 grosz, a za każdy kolejny już 4,90 złotych. Pakiet można wyłączyć w dowolnym momencie, ale nie wcześniej niż po 7 dniach od momentu aktywacji oferty abonamentowej.

INEA nie zapewnia dostępu do technologii eSIM.

Najtańsze abonamenty w zasięgu Plusa

lajt mobile

Najtańszy abonament w lajt mobile kosztuje 19,99 złotych co miesiąc, ale przez trzy pierwsze miesiące klient będzie płacił tylko 9,99 złotych miesięcznie. Oferta ta obejmuje rozmowy, SMS-y i MMS-y bez limitu oraz pakiet 10 GB internetu w kraju (1,76 GB w roamingu w UE). Opłata aktywacyjna wynosi 1 złoty, a umowa podpisywana jest na czas nieokreślony. Promocja z niższą opłatą przez trzy miesiące obowiązuje do końca sierpnia 2022 roku.

lajt mobile oferuje też abonament za 29,99 złotych miesięcznie z rozmowami, SMS-ami i MMS-ami bez limitu oraz pakietem 60 GB internetu w kraju (5,28 GB w roamingu w UE). W przypadku tego abonamentu jednorazowa opłata aktywacyjna wynosi już 29 złotych, ale umowa także jest podpisywana na czas nieokreślony. W tej ofercie operator zapewnia dostęp do sieci 5G.

źródło: lajt mobile

Trzeba jednak pamiętać, że podawane przez operatora ceny uwzględniają Bonus Krajowy, tj. rabat na abonament w wysokości 20 złotych. Jest on przyznawany na każdy okres rozliczeniowy, jeśli klient wykorzysta do 50 minut (połączenia wychodzące; wymienne na 50 SMS-ów) lub/i przetransferuje nie więcej niż 1 GB danych oraz nie wyśle ani jednego MMS-a w roamingu w Unii Europejskiej. W przypadku niespełnienia tych warunków, do abonamentu zostanie doliczone 20 złotych (za każdy okres rozliczeniowy, w którym klient przekroczył ww. limity).

W lajt mobile można również wybrać ofertę dla dwóch osób:

W przypadku oferty na dwa numery opłata aktywacyjna wynosi 29 złotych. W lajt mobile nie ma dostępu do eSIM.

źródło: lajt mobile

OTVARTA

OTVARTA oferuje aż sześć abonamentów do 30 złotych. Co ważne, we wszystkich jest dostęp do technologii 5G i eSIM, a do tego w czterech przypadkach umowa podpisywana jest na czas nieokreślony (w pozostałych dwóch na 24 miesiące). Jednorazowa opłata aktywacyjna wynosi 24 złote. W ramach promocji, trwającej do końca sierpnia 2022 roku, klienci tej sieci mogą otrzymać rabat w wysokości 15% na telefony i akcesoria marki HAMMER.

Najtańszy abonament w OTVARTA kosztuje 9,99 złotych miesięcznie i zapewnia nielimitowane rozmowy w sieci oraz pakiet 60 minut na rozmowy komórkowe do innych sieci i stacjonarne, a także 2 GB internetu. SMS-y są dodatkowo płatne – po 19 groszy za sztukę. Klient może jednak dokupić pakiet 50 SMS-ów za 3,50 złotych lub 100 SMS-ów za 6 złotych albo bez limitu za 9,90 złotych.

Co ważne, w tej taryfie świadczone są usługi tylko na terenie Polski, ale klient może maksymalnie dwa razy w ciągu jednego roku włączyć bezpłatnie pakiet wakacyjny na 14 dni, który zapewnia 500 minut i SMS-ów (wymienne w stosunku 1:1) w roamingu w UE. Podobnie sytuacja wygląda w kolejnych ofertach do 30 złotych (w których także dostępny bez bezpłatny pakiet wakacyjny):

Według cennika, w taryfach narodowych w sieci OTVARTA, w ofertach z dodatkowo płatnymi MMS-ami, opłata za wysłanie MMS-a wynosi 29 groszy (opłata w tej wysokości jest naliczana za każde rozpoczęte 100 kB wysłanych danych).

źródło: OTVARTA

Jak zostało wspomniane, OTVARTA ma również dwie oferty z umową na czas określony – 24 miesiące:

W obu taryfach MMS-y są dodatkowo płatne – 29 groszy za każde rozpoczęte 100 kB wysłanych danych.

źródło: OTVARTA

Różnicą względem taryf z umową na czas nieokreślony jest roaming w Unii Europejskiej, tzn. klient może korzystać z dostępnych w ramach posiadanego przez siebie abonamentu usług w krajach UE oraz Norwegii, Islandii i Lichtensteinie tak jak w Polsce, a ponadto ma do dyspozycji pakiet internetu.

Na koniec trzeba jeszcze dodać, że po wykorzystaniu dostępnego w ramach abonamentu pakietu internetu, prędkość transmisji jest ograniczana do 32 kbit/s (dotyczy wszystkich ww. ofert).

Premium Mobile

W Premium Mobile do wyboru są cztery oferty do 30 złotych miesięcznie z umową na czas nieokreślony i opłatą aktywacyjną w wysokości 0 złotych. Najtańsza to FreedomPL za 16,70 złotych miesięcznie z rozmowami i SMS-ami bez limitu (minuta na stacjonarne i MMS kosztują po 29 groszy za sztukę).

Ponadto w Premium Mobile dostępne są oferty:

źródło: Premium Mobile

Jak widać, dostęp do technologii 5G jest tylko w ofercie Freedom3 za 29,70 złotych co miesiąc. Premium Mobile nie zapewnia natomiast dostępu do eSIM. Ponadto operator informuje, że usługi w abonamencie można wykorzystać jedynie w Polsce.

Od 1 lipca 2022 roku obowiązuje cennik usług w roamingu dla klientów ofert na abonament, według którego minuta wykonanego połączenia głosowego w roamingu w UE kosztuje 8 groszy, a odebranego 4 grosze. Wysłanie SMS-a wiąże się natomiast z opłatą w wysokości 3 groszy. 1 GB kosztuje zaś 9,52 złotych (transmisja rozliczana jest co 1 KB).

Netia

Netia ma tylko jeden abonament, który mieści się w naszym limicie, aczkolwiek – szczerze mówiąc – oferta nie jest szczególnie atrakcyjna, ale mimo wszystko Wam ją przedstawimy. Za 30 złotych miesięcznie klient otrzyma nielimitowane rozmowy na numery komórkowe i stacjonarne oraz SMS-y i MMS-y, a także pakiet 2 GB internetu w kraju (limit transmisji danych w roamingu w UE to 2,50 GB).

Ponadto klient otrzymuje pakiet dodatkowy Bezpieczny smartfon – za pierwsze dwa miesiące nic za niego nie zapłaci, od trzeciego miesiąca opłata wyniesie 3 złote miesięcznie. Można jednak z niego zrezygnować w dowolnej chwili. Umowa na abonament podpisywana jest na 24 miesiące, a klienci, którzy przeniosą numer z innej sieci, przez trzy pierwsze miesiące zostaną zwolnieni z opłat abonamentowych.

Najtańszy abonament w zasięgu T-Mobile

Podobnie jak w przypadku Orange, aktualnie na polskim rynku nie ma żadnego operatora wirtualnego, który oferowałby abonament w zasięgu T-Mobile.

Najtańszy abonament w zasięgu Orange, Play, Plus i T-Mobile – podsumowanie

W pierwszej kolejności chciałbym powiedzieć, że Vectrę, Multimedia, INEĘ czy Netię trudno nazwać operatorem wirtualnym, ale pod poprzednim zestawieniem spotkaliśmy się z komentarzami, że zabrakło oferty Vectry, dlatego zdecydowałem się uwzględnić również abonamenty komórkowe, oferowane przez tych dostawców telewizji i internetu stacjonarnego.

Subiektywnie to też właśnie oferta Vectry za 14,99 złotych jest najlepszym-najtańszym-najbardziej kompletnym abonamentem (dla osób, które nie potrzebują dużego pakietu internetu). Wybranie obiektywnie najlepszej oferty nie jest natomiast możliwe, ponieważ każda ma swoje zalety, jak i wady.

Dla większej liczby osób korzystnie może wyjść oferta Virgin Mobile dzięki zniżkom na kolejne numery. Największy pakiet internetu można mieć zaś w lajt mobile – aż 60 GB co miesiąc, w dodatku z dostępem do technologii 5G. Z kolei w przypadku sieci lajt mobile, OTVARTA i Premium Mobile trzeba zwrócić uwagę na roaming w Unii Europejskiej w dostępnych ofertach, jeśli ktoś planuje wyjazd za granicę.

Trzeba też podkreślić, że OTVARTA jako jedyna z ww. oferuje dostęp do technologii eSIM, a to wciąż nie jest powszechnie spotykane, nawet w ofertach operatorów infrastrukturalnych.

Twoim zdaniem najlepszą ofertę ma:

Exit mobile version