Od ponad dwóch miesięcy kierowcy mogą korzystać z cyfrowego odpowiednika fizycznego dokumentu potwierdzającego uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Właśnie poznaliśmy statystyki mówiące o tym, ile osób zdecydowało się sięgnąć po mPrawo jazdy.
Rośnie liczba osób korzystających z cyfrowej wersji prawa jazdy
Prawo jazdy posiada niemal 22 miliona osób, a w zeszłym roku dokument odebrało 293 tys. kierowców. Każdy z nich, po zainstalowaniu aplikacji mObywatel, może także skorzystać z cyfrowej wersji prawka i innych modułów przeznaczonych dla kierowców.
Jak poinformował Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, obecne dane wskazują, że z mPrawa jazdy korzysta już 878604 osób. Na tle wszystkich kierowców wynik ten nie robi dużego wrażenia, ale należy mieć na uwadze, że rozwiązanie dostępne jest dopiero od ponad dwóch miesięcy – zostało udostępnione na początku grudnia 2020 roku.
Dowiedzieliśmy się również, że aplikację mObywatel, która zapewnia dostęp do modułów mTożsamość, mPojazd i eRecepty, zainstalowało już ponad 2 mln Polaków. Przypominamy, że jest ona dostępna zarówno na Androida, jak i urządzenia działające pod kontrolą iOS.
mPrawo jazdy – oto, co należy wiedzieć
Jak już wcześniej wspomniałem, mPrawo jazdy jest częścią aplikacji mObywatel. Zapewnia ono dostęp do ważnych informacji, potwierdzających uprawnienia, a to wszystko z poziomu smartfona.
Należy zaznaczyć, że cyfrowa wersja nie jest po prostu zamiennikiem plastikowego dokumentu. Należy ją traktować raczej jako uzupełnienie, które może przydać się w wybranych sytuacjach. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, kierowca nie musi przy sobie posiadać klasycznego prawa jazdy, a także mPrawa jazdy. Policja w razie kontroli sprawdzi uprawnienia w bazie danych, podobnie jak w przypadku dowodu rejestracyjnego czy ważnego OC.
Czyli mPrawo jazdy jest zbędne? Oczywiście, że nie. Przykładowo, jeśli zdecydujemy się nie wozić fizycznego dokumentu, to jego cyfrowa wersja będzie potrzebna podczas spisywania oświadczenia o kolizji na drodze – dzięki czemu unikniemy wzywania policji i możliwe, że również ewentualnego mandatu. Przyda się ono również w wypożyczalni samochodów czy podczas zakupu ubezpieczenia.
Jeśli zdecydujemy się na korzystanie z mPrawa jazdy, to warto sprawdzić poprawność informacji w bazie danych. Niestety, jak się ostatnio okazało, zdarzają się błędy.