Test Tesla Model 3
Tesla Model 3 (fot. GRI CARS)

Zmiany w programie Mój Elektryk. Pieniądze się skończyły

Program Mój Elektryk ma na celu wsparcie finansowe Polaków w zakupie samochodów elektrycznych. Niestety, z powodu wyczerpania środków wprowadzono istotne zmiany, które mogą wpłynąć na plany wielu osób oraz firm zainteresowanych przejściem na elektryki. Co się zmieniło?

Chcesz kupić samochód elektryczny w leasingu? Nie licz na państwową dotację

Program Mój Elektryk jest zarządzany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i cieszył się sporą popularnością wśród Polaków decydujących się na zakup pojazdu z napędem elektrycznym, ponieważ skorzystało z niego ponad 25000 osób. Jednym z jego kluczowych elementów było wsparcie finansowe w postaci dopłat do leasingu takich samochodów. Jednak, jak poinformował NFOŚiGW, z dniem 1 września 2024 roku wstrzymane zostanie przyjmowanie nowych wniosków o dotacje na leasing pojazdów elektrycznych. Powodem tej decyzji jest wyczerpanie środków przeznaczonych na ten cel.

Wstrzymanie dopłat na leasing oznacza, że ci, którzy nie zdążą złożyć wniosku, będą musieli szukać innych form wsparcia finansowego lub całkowicie zrezygnować z planów zakupu pojazdu elektrycznego w leasingu. W 2025 roku dotacje mają powrócić, a NFŚiGW ma znaleźć na ten cel nowe źródło finansowania. Co jednak z pozostałymi przypadkami zakupu elektryka?

Co dalej z programem Mój Elektryk?

Pomimo wstrzymania dotacji na leasing, program Mój Elektryk nie został całkowicie zamknięty. NFOŚiGW informuje, że nadal przyjmowane są wnioski o dotacje na zakup samochodów elektrycznych, zarówno dla osób fizycznych, jak i instytucji. Oznacza to, że osoby, które są zainteresowane zakupem pojazdu elektrycznego bez konieczności korzystania z leasingu, nadal mogą skorzystać z programu.

Warto jednak pamiętać, że także na tym polu środki są ograniczone i nie wiadomo, jak długo będą jeszcze dostępne. W tym segmencie programu do wydania pozostało jeszcze 25 mln złotych. Dla osób indywidualnych dotacja wynosi 18750 złotych, ale cena auta nie może przekroczyć 225000 złotych, chyba że jesteście posiadaczami Karty Dużej Rodziny. Wówczas dotacja wynosi 27000 złotych, bez limitu ceny zakupu samochodu.

W budżecie programu Mój elektryk wciąż dostępnych jest niemal 90 mln złotych na wsparcie zakupu pojazdów elektrycznych przez przedsiębiorców. Wysokość dofinansowania do elektrycznych samochodów dostawczych uzależniona jest od rocznego przebiegu i wynosi od 20% do 30% kosztów kwalifikowanych, z maksymalną kwotą 50000 złotych lub 70000 złotych. W przypadku samochodów osobowych przedsiębiorcy mogą otrzymać taką samą dotację jak osoby prywatne. Z kolei dofinansowanie na pojazdy kategorii L1e-L7e, takie jak motocykle czy motorowery, wynosi maksymalnie 4000 złotych.