Marka G.Skill ogłosiła swoje pierwsze pamięci w standardzie nowej generacji jeszcze przed oficjalną premierą procesorów Intel Alder Lake. Pierwsze moduły tajwańskiego producenta na pewno zaskakiwały częstotliwościami, jednak gigant technologiczny nie zamierza spocząć na laurach i cały czas bije kolejne rekordy. Teraz zaprezentował kolejne moduły z serii Trident Z5 DDR5 o jeszcze wyższym taktowaniu.
G.Skill Trident Z5 DDR5-7000 cechują się rekordową częstotliwością
Najnowsze pamięci operacyjne DDR5 produkcji G.Skilla tak właściwie są podkręconym wariantem zaprezentowanych w październiku 2021 roku modułów Trident Z5 o taktowaniu 6400 MT/s (MHz). Bazują one na kościach ICs produkcji Samsung Electronics, które zapewniają wysoki potencjał do overclockingu, przy niskich opóźnieniach.
Mimo lepszych osiągów i specyfikacji, aspekt wizualny nie uległ zmianom – czarne płytki drukowane pokryte są aluminiowym radiatorem o wysokim profilu, zatem mogą nie być kompatybilne ze wszystkimi chłodzeniami powietrznymi. Radiator nie bez powodu jest tak masywny – ma za zadanie efektywnie schłodzić kości podkręcone do tak wysokiego zegara. Do sprzedaży trafią cztery wersje pamięci – w białej i czarnej kolorystyce, z dodatkowym podświetleniem oraz bez paska RGB.
Elegancki wygląd to jednak nie najmocniejsza strona modułów, bowiem najnowsze kości G.Skill Trident Z5 DDR5 wyróżniają się wysokimi częstotliwościami na poziomie 7000 MT/s (MHz), przy opóźnieniach CL40 (timingi CL40-40-40-76). To kolejny już rekord tajwańskiego producenta, który ostatnio ogłosił moduły DDR5-6800 przy opóźnieniach CL38.
Warto dodać, że zegary rzędu 7000 MT/s jeszcze do niedawna były osiągalne jedynie przez prawdziwych entuzjastów sprzętu komputerowego, którzy – aby utrzymać stabilną pracę kości poprzedniej generacji (DDR4) – musieli wykorzystywać ciekły azot. Częstotliwości typu 7000 MT/s pokazują ogromny potencjał modułów DDR5.
Ponadto G.Skill Trident Z5 DDR5 są obecnie najszybszymi pamięciami na liście profilu XMP 3.0 Intela, oferując częstotliwości 6666 MT/s przy opóźnieniach CL40 i napięciu 1,35 V, tym samym kompletnie deklasując konkurencję. Obecnie każdy, nawet mniej zaawansowany użytkownik jest w stanie osiągnąć tak wysokie zegary na swoich pamięciach RAM.