MODujemy: Team Win Recovery Project

_

WAŻNE! NIE PONOSZĘ ŻADNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA TO, CO Z WASZYM TABLETEM MOŻE SIĘ STAĆ PO FLASZOWANIU I INSTALOWANIU NIEORYGINALNEGO OPROGRAMOWANIA.

_

W tym wpisie zaprezentuję alternatywę dla ClockworkMod Recovery (CWM), a mianowicie Team Win Recovery Project (TWRP).

Tryb recovery służy głównie do instalowania paczek zip zawierających mody do Androida a czasem nawet sam system przerobiony przez deweloperów i przygotowany do instalacji. Można również czyścić tablet czy robić kopie zapasowe systemu. Najpopularniejszym oprogramowaniem dla tego trybu jest CWM. Nie jest on jednak doskonały. Jest niejednokrotnie żmudny przy instalacji, a odnalezienie niektórych opcji dla niezbyt wprawionych i obytych z nim użytkowników Androida może sprawić problemy. TWRP jest dużo bardziej przejrzyste i milsze dla słabo i średnio zaawansowanych.

Nie oferuje ono wiele ponad standardowe CWM, jednak pokazuje całkowicie inne podejście do recovery. Jest ono całkowicie dotykowe (nie każde CWM korzysta z ekranu dotykowego, w niektórych trzeba poruszać się za pomocą przycisków głośności i power). Wszystko jest pogrupowane w kategorie, takie jak „install”, wipe”, „backup” czy „restore”.

Obecna wersja to Team Win Recovery Project 2.3.3.0.

Kompatybilny sprzęt:

1. Acer Iconia Tab A500 [picasso/a500]

2. Amazon Kindle Fire [blaze]

3. Asus Transformer Infinity TF700T [tf700t]

4. Asus Transformer Prime [tf201]

5. Asus Transformer TF101 [tf101]

6. Asus Transformer TF300T(G) [tf300t]

7. HP Touchpad [tenderloin]

8. Nexus 10 [manta]

9. Nexus 7 [grouper]

10. Nook Color [encore]

11. Samsung Galaxy Note 10.1 [p4notewifi/ p4noterf]

12. Samsung Galaxy Tab 7.7 [p6810]

I inne. Pełną listę kompatybilnych tabletów i smartfonów znajdziecie na stronie domowej projektu oraz tutaj.

Na oficjalnej stronie są instrukcje jak można zainstalować TWRP, niestety tylko w wersji angielskiej. Zalecana jest opcja instalacji przy pomocy GooManager, jednak nie jest ona dostępna dla każdego urządzenia.

Inną metodą jest wykorzystanie terminala.

Niektóre urządzenia mają również swoje własne metody instalacji TWRP, a w tych z zablokowanym bootloaderem trzeba go najpierw odblokować (przy nieodblokowanym nasz tablet może przemienić się w półkilogramową cegłę). Po instalacji zalecany jest restart tabletu (normalnie, nie do trybu recovery).”

Gdy jesteśmy już po udanej instalacji możemy przystąpić do działania. Pokrótce omówię teraz co znajduje się w poszczególnych kategoriach.

Jako pierwsze mamy „Install”. Z tego menu możemy instalować paczki zip wybierając je z wewnętrznej bądź zewnętrznej karty SD. Jednak tutaj zauważyłem pewną niedoskonałość. Mianowicie czasem jak chcemy przewinąć listę czy to katalogów czy plików, zamiast przewinąć otwiera nam plik/katalog. Trzeba przywyknąć do tego, z jaką siłą należy nacisnąć ekranu i jak szybko zacząć przewijać. Jest tu również przydatna opcja, flaszowanie kilku zipów na raz (do maksymalnie 10).

Następne menu to „Backup”. Z jego poziomu możemy zrobić kopie zapasową. Mamy wybór co chcemy do kopii zapasowej zapisać, czy chcemy ją skompresować, gdzie chcemy ją zapisać czy jak chcemy, żeby się nazywała.

Nie wypada w tym miejscu nie wspomnieć o klawiaturze, która do najlepszych nie należy. U mnie występował też problem, że wyłączała się ona sama z siebie.

W „Restore” najpierw widzimy listę dostępnych kopii zapasowych, po kliknięciu w jedną z nich mamy możliwość wybrania, co chcemy przywrócić.

Kolejną kategorią jest „Wipe”. Tutaj możemy wyczyścić różne rzeczy w naszym tablecie, sformatować karty SD, wyczyścić dane aplikacji czy przywrócić ustawienia fabryczne.

W „Mount”, „Settings” czy „Advanced” nie znajdziemy nic interesującego zwykłego użytkownika. Są tam opcje przydatne głównie developerom.

W „Reboot” możemy, jak sama nazwa wskazuje, zresetować urządzenie i uruchomić system czy ponownie wrócić do trybu recovery.

W TWRP jest opcja zablokowania ekranu. Robimy to tak, jak podczas korzystania z Androida (naciskając przycisk power).

Na górnym pasku znajduję się procentowy wskaźnik poziomu baterii.

Podsumowanie

Zalety:
+ bardzo przejrzyste pogrupowanie opcji niż w CWM
+ obsługa przy pomocy dotyku (niektóre wersje CWM też wspierają dotyk)
+ przejrzysty sposób wyboru tego, co chcemy zawrzeć w kopii zapasowej
+ możliwość ustawienia kolejki zipów do instalacji
+ blokada ekranu
+ obsługa rysika S Pen (co mnie zaskoczyło)

Wady:
– źle działająca klawiatura, przez co nie mogłem ustawić nazwy backupu
– na początku przewijanie list sprawia problemy
– dla niektórych wadą może być brak innej wersji językowej niż angielska (jednak do tego trzeba się przyzwyczaić)
– zdarzają się dziwne błędy, które wymuszają restart urządzenia („reboot” => „recovery”), jednak pamiętajmy, że TWRP jest cały czas rozwijane

Exit mobile version