Możliwość podpisywania umów na odległość zarezerwowana była do tej pory tylko dla nielicznych, dysponujących podpisem kwalifikowanym. Teraz się to zmienia, dzięki mObywatelowi.
Zwalniaj i zatrudniaj zdalnie ;)
Tydzień temu internet obiegły zrzuty ekranu jednej z użytkowniczek serwisu X (dawniej Twitter), która ujawniła nieprofesjonalne podejście do niej jako świeżo zatrudnionej pracowniczki w jednej z firm tworzących materiały reklamowe. Słowem: została ona zwolniona za pośrednictwem… ogólnodostępnego czatu na Skype. Sprawa ta zapewne znajdzie swój finał w sądzie, jako że właściciel firmy nie poczuł się do przeprowadzenia tak ważnej rozmowy osobiście, czy choćby przez telefon, a teraz ma pretensje o szkody wizerunkowe, które powstały wskutek nagłośnienia sprawy.
Całość nie musiała się tak skończyć. Większe firmy oferują czasem dostęp do portali pracowniczych, na których można znaleźć informacje na temat warunków zatrudnienia, a także potrzebne dokumenty, na przykład umowy o pracę czy formularze z wnioskami urlopowymi. Jednak obecnie żeby podpisać umowę zwykle trzeba pofatygować się do biura i stawić się fizycznie, co w wypadku zatrudnienia zdalnego może oznaczać dla nowego pracownika wycieczkę do siedziby firmy i z powrotem – bywa, że całkiem kosztowną.
Rozwiązaniem jest podpis kwalifikowany, ale by móc się nim posługiwać, trzeba wydać od około 200 do nawet 600 złotych (na zestaw do e-podpisu), także to też niezbyt ekonomiczna opcja. Rozwiązaniem może być nowa funkcjonalność mObywatela.
mObywatel potwierdzi podpis na umowie
Agencja zatrudnienia Trenkwalder ogłosiła, że możliwe jest już zdalne zawarcie umowy o pracę dla osób nie posiadających wyrobionego podpisu kwalifikowanego. Wystarczy mieć dostęp do aplikacji mObywatel. Jak to wygląda?
Proces sprowadza się do kilku kroków wykonywanych przez pracownika:
- Otrzymuje on mailem kod QR, generowany przez system;
- Skanuje kod w aplikacji mObywatel;
- Wyraża zgodę na przekazanie swoich danych osobowych;
- Podpisuje umowę online za pomocą jednorazowego podpisu kwalifikowanego.
Jeśli obie strony umowy w tym samym czasie są aktywne, to cały proces podpisania umowy trwa od 8 do maksymalnie 12 minut. Szybka sprawa – i to bez potrzeby czasochłonnej podróży do siedziby firmy.
Rozwiązanie opracowano na podstawie porozumienia firmy Trenkwalder z Ministerstwem Cyfryzacji w sprawie wykorzystania dodatkowej funkcjonalności mObywatela. To jedno z najbardziej praktycznych zastosowań tej rządowej aplikacji, jakie wprowadzono w ostatnim czasie.