Dziś dzień premiery MIUI 9, autorskiej nakładki systemowej Xiaomi oraz pierwszego smartfonu w nią wyposażonego. Wszyscy spodziewają się sporych zmian, ale największe dotkną użytkowników chińskiej wersji tego oprogramowania. Na informację o edycji międzynarodowej trzeba będzie jeszcze chwilę poczekać. W międzyczasie można przyjrzeć się nowemu urządzeniu od Xiaomi – inteligentnemu głośnikowi Mi AI.
Aktualnie MIUI ma 2,8 miliarda aktywnych użytkowników na całym świecie. Ludzie ci mieszkają w 142 krajach i posługują się 55 językami. Dla Xiaomi to spory sukces – tak rozpowszechnić swoje urządzenia i oprogramowanie. A MIUI startowało przecież w 2010 roku.
Co się zmienia w dziewiątej edycji MIUI? Sporą listę nowych rzeczy opisał Wam Cichy – zapraszam do jego artykułu z wczoraj, bo nie widzę sensu go to przepisywać.
https://www.tabletowo.pl/2017/07/25/nowosci-w-miui-9/
Są jednak rzeczy, których nie powiedziano przed premierą MIUI 9, a pojawiły się na konferencji Xiaomi. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że część z poniższych nowości będzie dostępnych tylko w chińskiej wersji MIUI i nie trafią one do edycji Global, którą posługuje się wielu użytkowników smartfonów Xiaomi w Polsce.
Kilka zmian zapowiadanych jest w związku z szybkością działania interfejsu. Aplikacje mają otwierać się teraz jeszcze szybciej dzięki dynamicznym przekierowywaniu zasobów. Wcześniej wszystkie aplikacje równorzędnie walczyły o zasoby pamięci czy procesora, co powodowało, że nawet apki, na których nam nie zależało, mogły mieć wpływ na szybkość działania tych, które były dla nas najważniejsze. Teraz aktualnie używane programy będą miały pierwszeństwo „w kolejce” po megaherce procesora i megabajty pamięci RAM.
W nakładkę zostanie wbudowana zaawansowana wyszukiwarka, która bazując na wpisywanych przez użytkownika słowach, zlokalizuje interesujące nas zdjęcie. Zresztą – jej funkcje wychodzą poza znajdowanie fotografii. Inteligentny asystent przeszuka całe zasoby smartfonu i zasugeruje się wynikami znalezionymi w internecie. Te funkcje jednak będą dostępne tylko w Chinach.
Szczęśliwie w wersji Global, na którą czekamy, trafi wiele innych usprawnień. Oprócz poprawienia szybkości działania nakładki, MIUI 9 wprowadza kilka nowych rzeczy „pod maskę” smartfonu. Na przykład nowy system plików, zapobieganie defragmentacji, zarządzanie pamięcią cache, automatyczne czyszczenie niepotrzebnych plików, ulepszona wydajność połączeń czy lepsze wsparcie dla dotyku to dziedziny niewidoczne na pierwszy rzut oka, ale będą miały wpływ na wrażenia z użytkowania smartfonu.
Xiaomi potrafiło też dziś zaskoczyć: producent zaprezentował inteligentny głośnik Mi AI. Trzeba jednak do niego podchodzić jedynie w kategorii ciekawostki. Mocno przypomina Amazon Echo, ale działać będzie tylko w Chinach.
Ma 6 mikrofonów i potrafi rozpoznawać komendy głosowe związane z odtwarzaniem muzyki z serwisów streamingowych, radia i audiobooków. Może też łączyć się ze smartfonem i podawać komunikaty o terminach w kalendarzu, informować o pogodzie czy przypominać o zaplanowanych spotkaniach. Jest też bardzo tani: Mi AI będzie można kupić za 299 yuanów, czyli jakieś 160 złotych bez podatków. Ale, jak wspomniałem, u nas głośnik będzie raczej bezużyteczny.
źródło: MIUI forum