Minister Cyfryzacji podczas swojej wizyty w Stanach Zjednoczonych spotkał się między innymi z CEO Intela oraz przedstawicielami firm Google, Meta i Visa. Czego dotyczyły spotkania?
Minister Cyfryzacji rozmawiał z przedstawicielami Google, Intela, Meta i innych firm
Krzysztof Gawkowski zadeklarował, że Polska ma gotowość do wsparcia inwestycji technologicznych i szukania partnerstw w obszarach takich jak AI, rozwoju centrów danych czy R&D. Podczas spotkania w siedzibie Google rozmawiał m.in. o potrzebie intensyfikacji działań w zakresie zwalczania dezinformacji oraz nadużyć i oszustw finansowych.
Według Gawkowskiego Google jest ważnym partnerem, zatrudniającym w Polsce już prawie 8 tys. osób. Amerykański gigant zadeklarował zwiększenie skali inwestycji. W trakcie spotkania dyskutowano również o cyberbezpieczeństwie, w tym w związku z błyskawicznym rozwojem AI oraz rosnącą liczbą ataków na polską infrastrukturę krytyczną.
Z kolei w siedzibie firmy Meta (właściciela m.in. Facebooka, Instagrama i WhatsAppa) rozmawiano na temat walki z dezinformacją oraz bezpieczeństwa dzieci w sieci. Spotkania z Visa i PaloAlto dotyczyły natomiast współpracy w zakresie wzmacniania cyberbezpieczenstwa i rozwijaniu programów szkoleniowych. Krzysztof Gawkowski powiedział, że chciałby, żeby Polska skorzystała z doświadczeń w zakresie bezpieczeństwa, jakie z sukcesem Visa rozwija w wielu krajach na świecie.
Głównymi tematami spotkania z CEO Intela były zaś inwestycje w półprzewodniki, rozwój AI, wykorzystanie technologii kwantowych oraz kształcenie młodych talentów.
Wyobrażamy sobie współpracę z Intel na wielu płaszczyznach. Szczególnie ważne jest dla nas zaangażowanie we wsparcie rozwoju kompetencji młodych inżynierów, wsparcie dla rozwoju małych i średnich firm. Blisko pracujemy z Komisją Europejska, aby sprawnie przeprowadzić proces wsparcia dla inwestycji Intela pod Wrocławiem. Krzysztof Gawkowski
Wcześniej z CEO Google rozmawiał premier Donald Tusk
Członkowie polskiego rządu regularnie spotykają się z przedstawicielami amerykańskich gigantów technologicznych. W maju 2024 roku Donald Tusk rozmawiał z CEO Google, którym jest Sundar Pichai.
Tematami rozmów były m.in. cyberbezpieczeństwo, dezinformacja, wspieranie integralności wyborów, rozwój sztucznej inteligencji oraz dalsze inwestycje i zatrudnianie kolejnych pracowników w Polsce.