Może czasem tego nie widać, ale system operacyjny Windows dostaje regularnie – na początku każdego miesiąca – pomniejsze aktualizacje. Nie są to oczywiście zmiany, które wprowadzają nie wiadomo jakie funkcje – te pojawiają się w ramach serii Moment. Niemniej jednak Microsoft postanowił udostępniać jeszcze więcej uaktualnień systemu.
Microsoft będzie oferował więcej aktualizacji Windowsa
Systemy operacyjne giganta technologicznego z Redmond są stale aktualizowane. Firma stosuje tu bowiem taktykę Patch Tuesday (nazywana też Update Tuesday). To uaktualnienie wprowadzane jest w drugi wtorek każdego miesiąca (co sugeruje nazwa).
Są one obowiązkowe i czy chcemy, czy nie, musimy je pobrać – chociaż warto, ponieważ wprowadzają one najnowsze i wcześniej wydane poprawki zabezpieczeń. Wraz z Patch Tuesday implementowane są także inne poprawki, niemające już nic wspólnego z aspektem bezpieczeństwa, które skupiają się na takich kwestiach, jak stabilność systemu Windows.
Teraz obok tych obowiązkowych, wtorkowych uaktualnień, Microsoft będzie udostępniał opcjonalne aktualizacje niezwiązane z bezpieczeństwem pod koniec każdego miesiąca. Od razu zaznaczam – są one w 100% dobrowolne, a więc tak naprawdę nie musimy z nich korzystać. Oznacza to, że będą dostępne około dwa tygodnie przed tym, jak zostaną zintegrowane z wtorkowymi aktualizacjami.
Aby zyskać do nich dostęp, trzeba będzie wejść do Ustawień – Windows Update – Opcje zaawansowane – Aktualizacje opcjonalne. Zwiększona liczba aktualizacji systemu Windows ma być dostępna począwszy od kwietnia 2023 roku. Kto może oczekiwać tych wcześniejszych aktualizacji? Użytkownicy, którzy pracują na systemach W11 w wersjach 21H2 i 22H2 oraz W10 w wersji 22H2.
Standardowy harmonogram aktualizacji pozostaje bez zmian
Większe zmiany, takie jak ostatnia integracja nowej wyszukiwarki Bing bezpośrednio do systemu i obsługa połączenia smartfonów iPhone z komputerami z Windows, pozostaną w ramach aktualizacji Moment. Natomiast zdarzają się także nieplanowane wydania aktualizacji, które Microsoft udostępnia, aby załatać pojawiające się błędy.
Te dwa sposoby wydawania uaktualnień pozostają bez zmian. Dobrze jest widzieć, że Microsoft chce zaoferować użytkownikom najnowsze funkcje tak szybko, jak tylko może.