Microsoft zdecydował się zareagować na krzywdę Ukraińców spowodowaną przez inwazję rosyjskich wojsk. Firma z Redmond ogłosiła, że zawiesza wszelką sprzedaż Windowsa, innych produktów i usług na terenie Rosji.
Pozostaje korzystanie ze starego systemu
Potworna decyzja rosyjskiego dyktatora, Władimira Putina, spotkała się już z odpowiedzią wielu rządów i firm, w tym również tych działających w sektorze IT i nowych technologii. Dużo firm ogłosiło wycofanie swoich produktów i usług z terenu Rosji, co w założeniach ma uderzyć w całe państwo, jak i również obywateli.
Microsoft również postanowił odpowiedzieć na zbrodnie popełniane przez Rosję. Na oficjalnym blogu korporacji z Redmond możemy przeczytać, że firma jest przerażona, rozgniewana i zasmucona obrazami oraz wiadomościami pochodzącymi z wojny na Ukrainie. Co więcej, Amerykanie potępiają tę nieuzasadnioną, niesprowokowaną i bezprawną inwazję Rosji.
Ponadto podjęto decyzję o zawieszeniu wszelkiej sprzedaż produktów i usług firmy Microsoft w Rosji. Oznacza to, że użytkownicy będą musieli pozostać z obecnymi produktami i wersjami oprogramowania, a korzystanie z nich może stać się odczuwalnie gorsze ze względu na brak dostępności powiązanych usług.
Jak już wcześniej wspomniałem, Rosjanie mogą pożegnać się z nowym Windowsem. Z drugiej strony, ciekawe jak w Rosji wygląda popularność nowych wersji systemu operacyjnego. W końcu niedawno mogliśmy spotkać się z rewelacjami na temat Windowsa XP używanego przez Władimira Putina, aczkolwiek należy zaznaczyć, że nie była to oficjalnie potwierdzona informacja.
Przechodząc do podsumowania decyzji o wstrzymaniu sprzedaży nowych produktów i usług, trzeba przyznać, że kroki wykonane przez Microsoft jak najbardziej cieszą. Warto tutaj dodać, że podobny ruch zdecydowało się wykonać wiele innych firm, o czym przeczytacie w obszernym tekście przygotowanym przez Bartosza. Ponadto polecamy artykuł Szymona dotyczący pomocy płynącej z branży gamingowej.
Nie tylko zawieszenie sprzedaży, ale również inne działania
Firma z Redmond we wpisie na blogu zaznacza, że ściśle koordynuje i współpracuje z rządami Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii oraz zamyka wiele aspektów działalności w Rosji zgodnie z rządowymi decyzjami w sprawie sankcji.
Amerykanie dodają, że jednym z najbardziej istotnych obszarów pracy jest ochrona cyberbezpieczeństwa Ukrainy. W związku z tym podejmowane są różne inicjatywy i działania, aby pomóc urzędnikom ds. cyberbezpieczeństwa na Ukrainie w obronie przed rosyjskimi atakami.
Firma kontynuuje również mobilizację swoich zasobów, aby pomóc ludziom na Ukrainie. Zespoły Microsoft Philanthropies i UN Affairs ściśle współpracują z Międzynarodowym Komitetem Czerwonego Krzyża (MKCK) i wieloma agencjami ONZ, aby pomóc uchodźcom, zapewniając wsparcie technologiczne i finansowe kluczowym organizacjom pozarządowym.