Microsoft zarabia miliardy dolarów mimo pandemii koronawirusa

microsoft-logo-campus-

(fot. Microsoft)

Satya Nadella, obecny dyrektor generalny firmy, jak najbardziej ma powody do świętowania. Microsoft nie tylko przebił oczekiwania analityków z Wall Street, ale również zarobił więcej niż w zeszłym roku.

Chmura cały czas rośnie, firmy pokochały Azure

Obecna sytuacja na świecie, spowodowana pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, wpłynęła na rentowność wielu firm. Najbardziej odczuwalna jest dla małych i średnich biznesów, ale także odbija się na zyskach największych graczy na rynku – wyraźnie widać to chociażby po branży samochodowej. Wiele osób zdecydowało się bowiem zrezygnować z kupna drogich produktów, zaliczanych do segmentu premium.

Nie wszyscy jednak stracili. W związku z tym, że spędzamy znacznie więcej czasu w domach, a także sporo osób przeszło na pracę zdalną, zauważalnie wzrosła liczba użytkowników komunikatorów internetowych. Dobrym przykładem jest aplikacja Zoom, które obecnie może pochwalić się bazą składającą się z setek milionów użytkowników.

Firma z Redmond przebiła oczekiwania analityków i zarobiła miliardy dolarów (fot: Microsoft)

Okazuje się, że nie tylko komunikatory zanotowały wzrosty, ale także wiele usług opartych o chmurę – np. Microsoft Azure. Warto jednak tutaj zaznaczyć, że platforma firmy z Redmond jeszcze przed pandemią rosła jak na drożdżach. Jak wynika z najnowszego,\ kwartalnego raportu finansowego, dział rozwijający usługi oparte na chmurze wygenerował 13,4 mld przychodów, co oznacza wzrost o 17% rok do roku. Największy udział w tych wynikach miała platforma Azure, która urosła o prawie 50%.

Świetny wynik działu Surface i Xbox

Mimo iż premiera Xbox Series X coraz bliżej, to obecna generacja konsol wciąż przynosi duże zyski. Przychody z sektora treści i usług powiązanych z Xboksem, a więc sprzedaż gier, abonament Xbox Live i inne cyfrowe treści, w minionym kwartale wzrosły o 65% rok do roku. Najwidoczniej ze względu na obostrzenia, użytkownicy konsol zaczęli znacznie więcej czasu spędzać w wirtualnym świecie.

Co ciekawe, drogie urządzenia Surface również cieszyły się większym zainteresowaniem. Według danych Microsoftu, ten dział odnotował wzrost na poziomie 30%. W ciągu ostatnich trzech miesięcy, zwiększyły się także przychody z innych sektorów – Windows OEM o 7%, Office dla biznesu o 5%, Office dla użytkowników domowych o 6% i LinkedIn o 10%.

Biznes Microsoftu kwitnie

Bardzo dobre rezultaty osiągnięte przez poszczególne oddziały firmy, przełożyły się oczywiście na świetnie wyniki ogólne. Przychody wyniosły 38 mld dolarów (wzrost o 13% rok do roku), a zysk wyniósł 11,2 mld dolarów (wzrost o 5% rok do roku).

Microsoft na amerykańskiej giełdzie (fot. Google)

Raport finansowy pozytywnie przełożył się na wyniki na giełdzie. Firma osiągnęła rekordowy poziom 211,75 dolarów za akcję. Natomiast kapitalizacja przekraczająca 1,6 biliona dolarów sprawia, że Microsoft jest drugą najwyżej wycenianą firmą na amerykańskiej giełdzie, znajdując się tuż za Apple.

Polecamy również:

Exit mobile version