„Co by było, gdyby…”? Gdyby Microsoft bardziej przyłożył się do opracowania skutecznej strategii w kwestii smartfonów i systemu operacyjnego konkurencyjnego wobec Androida? Zdaniem współtwórcy Microsoftu, Billa Gatesa, firma popełniła błąd wszech czasów, pozwalając Google zagarnąć dla siebie tak wielką część mobilnego rynku.
Jak wyjaśnił swoją opinię Gates, „W świecie oprogramowania, a w szczególności na poszczególnych platformach, panuje zasada, że zwycięzca bierze wszystko. Tak więc największym błędem w historii Microsoftu było niezaangażowanie się w realną walkę z Androidem. Dziś Microsoft mógł mieć system, jakim Android jest dziś”. Jak stwierdził, taka postawa spowodowała, że gigant z Redmond stracił możliwość zarobienia nawet 400 miliardów dolarów, które zamiast do Google’a, powędrowałyby do Microsoftu. „Wystarczyłoby” być właścicielem najpopularniejszego systemu na smartfony.
Bill Gates zastrzegł jednak, że Microsoft w żadnym wypadku nie jest słabą firmą. Windows czy produkty wchodzące w skład rodziny Office’a są bardzo silnymi kartami w rękach przedsiębiorstwa. Jest więc ono nadal wiodącą firmą w świecie IT. Straconych szans jednak zawsze żal, a niesmak po nich pozostaje.
Skokowy rozwój mobilnych systemów Microsoftu
Pierwszym systemem mobilnym Microsoftu, który można by tak swobodnie nazwać, był Windows Mobile, który wyewoluował z Pocket PC w 2000 roku. Firma z Redmond dość ślamazarnie reagowała na pojawienie się Androida i iOS-a w 2007/2008 roku, i dopiero w 2010 roku, pokazała dotykowego Windowsa Phone 7. Aplikacje pisane na ten system nie współpracowały z tymi, które działały na Windowsie Mobile 6.5, co wprowadzało małe zamieszanie. Podobną konsternację wywołały informacje dotyczące Lumii 900, która nie mogła być aktualizowana do Windowsa Phone 8, zaledwie po kilku miesiącach obecności urządzenia na rynku.
Niektóre duże aplikacje odmówiły wejścia do sklepu Windows Phone, a wiele z nich było jedynie wydmuszkami programów, świetnie działających na iOS i Androidzie. Czas płynął. Podczas gdy Android już w 2013 roku stał się najpopularniejszym systemem mobilnym na świecie, Microsoft jeszcze dwa lata męczył się, zanim w 2015 roku wydał Windowsa 10 Mobile. Choć był to już wtedy dojrzały, sprawnie działający system, to w porównaniu z oprogramowaniem Apple i Google – opóźniony w rozwoju. Ostatnie światła po nim zostaną zgaszone 10 grudnia 2019 roku.
Jak widać, stracone szanse potrafią się bezlitośnie mścić. Bill Gates całkiem słusznie nazwał przegraną z Androidem wielką porażką Microsoftu. Do tej rzeki po raz drugi wejść się już nie da.
źródło: TechCrunch