Firma AV-Comparatives zajmuje się oceną ochrony przed złośliwym oprogramowaniem przez programy antywirusowe dostępne na rynku. Testy przeprowadzane przez firmę obecnie jednym najbardziej wszechstronnych i złożonych testów dostępnych na rynku. Najnowszy raport wykazał spadek skuteczności Microsoft Defender. Czy jego użytkownicy mają powody do zmartwień?
Na czym polegał test?
Firma AV-Comparatives przeprowadziła testy ochrony przez złośliwym oprogramowaniem w systemie Microsoft Windows 10 Pro 64 Bit. Działania testowe zostały oparte na 312 przypadkach złośliwych adresów URL. Na zainfekowanych stronach znajdowały się między innymi exploity, czyli oprogramowanie wykorzystujące luki w systemie, które mają za zadanie przejąć kontrolę nad zainfekowanym systemem lub wykraść dane użytkowników (często użytkownik nie wie, że jego urządzenie zostało zainfekowane).
Wśród niebezpiecznych adresów URL użytych w teście znajdowały się również linki prowadzące bezpośrednio do malware, czyli złośliwego oprogramowania, działającego bardzo podobnie jak exploity, z tym, że jest ono dość uciążliwe dla samych użytkowników (wyskakujące okienka, zwiększona ilość spamu, itd.).
Zasymulowane przez firmę przypadki odpowiadają więc rzeczywistym zagrożeniom, na które na co dzień w sieci natrafia każdy z nas. Oprócz Microsoft Defender, sprawdzono jeszcze najpopularniejsze programy antywirusowe, takie jak Avast, AVG, EST Internet Security, McAfee, NortonLifeLock Norton 360 Deluxe oraz Kaspersky.
Microsoft Defender ze spadkiem skuteczności
W wynikach przedstawionych za okres lipiec – sierpień 2022 brana pod uwagę była nie tylko liczba skutecznie zablokowanych zagrożeń, ale również to, ile fałszywych alarmów o zagrożeniu wyświetlił testowany program.
Microsoft Defender stracił w porównaniu z poprzednim testem, w którym miał 100% skuteczność. W najnowszym raporcie AV-Comparatives, antywirus Microsoftu wykręcił wynik skuteczności na poziomie 99%. Były też 2 przypadki fałszywych alarmów.
Z jednej strony to dobry wynik, bo przecież 99% skuteczności to bardzo dużo. Z drugiej jednak strony Microsoft Defender został zdeklasowany przez sporą część badanych rywali.
Jak wyglądały wyniki konkurencji?
- Avast — 100% zablokowanych zagrożeń i 1 fałszywy alarm,
- AVG — 100% zablokowanych zagrożeń i 1 fałszywy alarm,
- Kaspersky — 99,7% zablokowanych zagrożeń i 1 fałszywy alarm,
- EST – 98,4% zablokowanych zagrożeń i 0 fałszywych alarmów,
- McAfee — 99,4% zablokowanych zagrożeń i 3 fałszywe alarmy,
- NortonLifeLock — 99,7% zablokowanych zagrożeń i 18 fałszywych alarmów,
- Panda — 99,4% zablokowanych zagrożeń i 9 fałszywych alarmów.
W poprzednich testach Microsoft Defender cechował się idealnymi wynikami. Często wynosiły one po 100% skuteczności oraz 0 fałszywych alarmów, dlatego nagłe pogorszenie tych wyników może martwić użytkowników.