Na pewno Wam lub Waszym znajomym zdarzyło się zgubić telefon lub, co gorsza, ktoś Wam/im takowy sprzęt ukradł (z tabletami takich sytuacji wydaje mi się, że jest mniej). Pewnie już go nie odzyskaliście, prawda? Dzięki najnowszej funkcji udostępnionej przez Google, odnalezienie zgubionego lub skradzionego sprzętu z Androidem właśnie stało się o wiele prostsze. Dzięki menedżerowi urządzeń Android (Android Device Manager) bez problemu zlokalizujemy swoje urządzenia z systemem operacyjnym Google, a także – jeśli odpowiednia opcja została przez nas zaznaczona z poziomu telefonu lub tabletu – wymażemy wszystkie dane z telefonu. Aby zlokalizowanie urządzenia było możliwe, na sprzęcie musimy mieć włączony dostęp do lokalizacji (ustawienia -> lokalizacja -> dostęp do lokalizacji), a także… musi być podłączone do sieci, o czym na końcu wpisu.
Po przejściu do witryny www.google.com/android/devicemanager, jeśli faktycznie chcemy korzystać z usługi, musimy zezwolić menedżerowi urządzeń na korzystanie z danych o lokalizacji. Te z kolei, jak informuje komunikat, zbierane są i wysyłane do Google. Jednocześnie otrzymujemy informację, że położenie urządzenia jest przybliżone i nie zawsze jest dokładne. I choć po udanej próbie zlokalizowania mojego telefonu otrzymałam wiadomość, że zlokalizowano go z dokładnością do 18 metrów, prawda była zupełnie inna – dokładność była praktycznie idealna – a przynajmniej tak wynikało z zaznaczenia na mapie.
Ale zanim menedżer urządzeń odnajdzie nasze urządzenie, musimy na nim zainstalować aplikację z Google Play: Google Apps Device Policy. Pobierając ją zgadzamy się na bardzo wiele. Np:
Aplikacja pozwala administratorom na egzekwowanie zasad i zdalne wyczyszczenie pamięci urządzenia. Umożliwia też ustalenie lokalizacji urządzenia oraz zdalne zresetowanie PIN-u lub hasła odblokowującego ekran.
Po wyrażeniu zgody na powyższe, na wspomnianej witrynie pojawia się widok mapy z ustaloną lokalizacją urządzenia. Dodatkowo, z poziomu strony, możemy zadzwonić na nie – wtedy, przez maksymalnie pięć minut (dopóki ktoś nie wyłączy włącznikiem sprzętu), dzwoni maksymalnie głośno, by odnalezienie go było możliwe.
Więcej informacji na temat powyższej usługi znajdziecie tutaj. Tam też dowiadujemy się, że… opcja jest ograniczona i bezużyteczna w momencie, gdy nasz sprzęt nie jest podłączony do sieci.
Jeśli urządzenie będzie działać w trybie offline, Menedżerowi urządzeń Android nie uda się włączyć dzwonka ani wykasować danych, dopóki telefon lub tablet nie nawiąże połączenia internetowego przez sieć komórkową lub Wi-Fi. Wybierz od razu opcję Wymaż urządzenie, by wszystkie dane zostały usunięte, kiedy tylko urządzenie pojawi się w sieci.
Menedżer urządzeń Android nie będzie mógł niczego zrobić, jeśli urządzenie będzie wyłączone.