MediaTek jest jednym z największych dostawców układów scalonych na świecie. Urządzenia mobilne działają i w dalszym ciągu będą zasilane przez kolejne generacje procesorów tego producenta. Firma zapowiedziała zakończenie prac nad pierwszym chipsetem opracowanym z dokładnością 3 nm.
Spróbuj jeszcze niżej
Producenci procesorów mobilnych nie mają łatwo. Zapotrzebowanie na układy scalone z roku na rok wzrasta. O popyt nie trzeba się więc martwić, o ile tylko firmy są w stanie dostarczać najnowocześniejsze rozwiązania. Jeśli producent pozostaje pod tym względem z tyłu, zostaje szybko zepchnięty na boczny tor.
Na coś takiego nie może sobie pozwolić MediaTek. Gigant konkurujący z takimi molochami jak Qualcomm czy Samsung nie ma ani chwili odpoczynku. W świecie producentów układów mobilnych jeszcze do niedawna można było chwalić się mikroprocesorami powstającymi w litografii 5 nm. Teraz ten proces technologiczny jest wypierany przez dokładniejsze – a to wymusza ciągłe zmiany.
Minęły ledwo dwa miesiące, odkąd Samsung zapowiedział, że w 2025 ruszy z produkcją chipów „wykuwanych” w niezwykle dokładnej litografii 2 nm. MediaTek nie może się więc ociągać, jeśli chce pozostać liczącym się producentem układów dla najlepszych i najbardziej wydajnych urządzeń mobilnych na świecie.
To o tyle ważne, że jak na razie, Qualcomm nie wyłożył żadnych mocnych kart na stół. Prawdopodobnie minie jeszcze trochę czasu, zanim firma ogłosi własne platformy zbudowane w 3 nm. W tym momencie więc, to MediaTek jest górą – przynajmniej jeśli chodzi o rynek smartfonów z Androidem.
MediaTek zapowiada pierwszy chipset 3 nm
Wobec (jak na razie – głównie marketingowej) presji, MediaTek postanowił zaanonsować powstanie pierwszego procesora firmy, który korzysta z technologii 3 nm, opatentowanej przez TSMC. Procesor zostanie oficjalnie zaprezentowany jako członek flagowej serii układów Dimensity w przyszłym roku.
Dotychczas najjaśniejszymi gwiazdami na firmamencie MediaTeka były chipy powstałe w oparciu o proces technologiczny 5 nm NM. Nowszy układ ma być o 18% szybszy od obecnie topowego procesora, zachowując taki sam pobór mocy.
Urządzenia wykorzystujące flagowego Dimensity 3 nm zaczną pojawiać się w telefonach i tabletach dopiero w drugiej połowie 2024 roku. To dlatego, że całe moce przerobowe TSMC w tej litografii w 2023 roku zabezpieczone są przez Apple.
To ciekawy zwrot akcji. Pytanie, czy Qualcomm ma w zanadrzu coś, o czym jeszcze nie wiemy?