MediaTek jest jednym z głównych producentów procesorów, opartych na architekturze ARM. Firma ma w portfolio m.in. układy dedykowane smartfonom (seria Helio oraz Dimensity), natomiast linia Kompanio jest stworzona z myślą o tabletach oraz Chromebookach. Jak się okazuje, tajwański gigant, podobnie jak jego konkurenci, zamierza wejść na rynek procesorów dedykowanych komputerom PC.
MediaTek zamierza wejść na rynek procesorów ARM dla PC
Premiera Windows 11 okazuje się bardzo znacząca dla wielu producentów, w szczególnej mierze tych, którzy są wyspecjalizowani w projektowaniu układów na architekturze ARM, bowiem daje im realne możliwości na wejście na rynek komputerów PC, w tym segmentu desktop, ale także laptopów. Dotychczas na rynku był dostępny Windows 10 pod ARM, jednak jego optymalizacja oraz wsparcie aplikacji definiowało ten system jako co najwyżej ciekawostkę.
Producenci mają zatem już system, więc teraz potrzeba czipów i aplikacji, które będą w pełni wykorzystywać ich moc. MediaTek twierdzi, że Apple jest firmą, która uniezależniając się od Intela pokazała całej branży, że nie tylko laptopy, ale też desktopy z procesorami ARM mogą być naprawdę wydajne. I ma ona rację, ponieważ czipy z rodziny Apple M1 napędzające MacBooki czy stacjonarne Apple iMac mogą konkurować z procesorami Intela czy AMD.
Portal xda-developers donosi, że MediaTek także planuje wejść na rynek procesorów ARM dedykowanych komputerom PC. Producent półprzewodników twierdzi, że zmiana architektury układów x86-64 na ARM jest nieunikniona, jednak w obecnym momencie są to tylko postanowienia firmy.
Mimo że dostępny jest Windows 11, który jest w stanie zarządzać procesorami o hybrydowej budowie, na rynku wciąż będzie brakowało aplikacji stworzonych z myślą o tego typu czipach, co może okazać się znaczącym problemem.
Podobnie jak MediaTek, konkurencyjny Qualcomm także poważnie myśli o wejściu na rynek procesorów ARM dedykowanych PC. Amerykański producent ma jednak przewagę, ponieważ posiada już jakieś zaplecze doświadczeń w tym aspekcie. Układy Snapdragon 8cx oraz Snapdragon 7c są bowiem stworzone z myślą m.in. o laptopach, chociaż nie cieszą się one zbyt dużą popularnością.
Qualcomm oraz MediaTek będą musieli naprawdę się postarać, żeby zachęcić producentów laptopów oraz pecetów. Muszą ich przekonać, że procesory ARM oferują realną przewagę nad układami Intela czy AMD, a to naprawdę trudne zadanie.