macOS bezpieczniejszy od Windowsa – potwierdza to najnowszy raport

(fot. pixabay.com)

Najnowszy raport, opublikowany przez firmę Elastic Security Labs, wskazuje, że jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to macOS powinien być lepszym wyborem niż Windows. Wynika to z liczby wykrytego złośliwego oprogramowania.

macOS wypadał najlepiej w tym zestawieniu

Wskazanie najbezpieczniejszego systemu operacyjnego, biorąc pod uwagę popularniejsze platformy, jest dość trudnym zadaniem. Na poziom bezpieczeństwa składa się bowiem wiele czynników, a wciąż najważniejszą tarczą, chroniącą przed złośliwym oprogramowaniem, pozostaje użytkownik.

Jeśli przestrzegamy ogólnych zasad, które opisują bezpieczne zachowanie, to zarówno w przypadku macOS, jak i Windowsa powinniśmy czuć się bezpiecznie. Warto dodać, że już przy korzystaniu tylko z zabezpieczeń wbudowanych w oba systemy operacyjne. Dodam, że korzystałem przez wiele lat z produktów Microsoftu i przez ten czas nigdy nie miałem problemów ze złośliwym oprogramowaniem. Podobnie sytuacja wygląda teraz, gdy na co dzień używam przede wszystkim MacBooka.

Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę raport firmy Elastic Security Labs, to już znacznie łatwiej jest wskazać bezpieczniejszy system operacyjny. Oczywiście bezpieczniejszy pod względem wykrytych infekcji złośliwym oprogramowaniem w 2022 roku.

(fot. Elastic Security Labs)

Z opublikowanych danych wynika, że 54,4% wszystkich infekcji wykryto na komputerach działających pod kontrolą Windowsa. Na drugim miejscu, co dla niektórych może być zaskakujące, znalazł się Linux z wynikiem 39,4%. Natomiast trzecie miejsce należy do macOS – zaledwie 6,2% wykrytych infekcji.

Co ciekawe, niemal za 48% wszystkich zagrożeń na komputerach z macOS odpowiadał MacKeeper. Następnie dość często wykorzystywany był Xcsset (16,7%) i Adload (12,5%).

Konie trojańskie to znaczna większość infekcji

Z raportu dowiemy się jeszcze, że najczęstsze infekcje odbywały się z wykorzystaniem koni trojańskich (80,5%), malware służącego do kopania kryptowalut (11,3%), ransomware (3,7%) i oprogramowania z funkcjami pakera (2,4%). Pozostałe kategorie ujęte w raporcie to „Proxy” z wynikiem 0,7% i „Others” (inne) z 0,5%.

(fot. Elastic Security Labs)

Owszem, system Microsoftu jest częstszym celem ataków ze względu na wysoką popularność. Mimo to cieszy fakt, że w przypadku oprogramowania Apple użytkownicy mogą czuć się dość bezpiecznie. Jasne, nie korzystają z twierdzy, której nikt nie zdobędzie, ale mniejsza liczba zagrożeń to zawsze mniejsza szansa na infekcję złośliwym oprogramowaniem.

Exit mobile version