Po iOS 13, watchOS 6, iPadOS 13 i tvOS 13, przyszedł czas na kolejną dużą aktualizację systemu operacyjnego Apple. macOS Catalina, który wprowadza kilka pozytywnych zmian i kończy z iTunes, właśnie został udostępniony wszystkim użytkownikom komputerów Mac.
macOS Catalina – najważniejsze nowości
Jedna z głównych zmian kończy pewną epokę – Apple zdecydowało się bowiem usunąć oprogramowanie iTunes, które służyło do kupowania muzyki i jej słuchania, kupowania filmów, a także do synchronizacji danych z iPodami i iPhone’ami. Teraz to rozbudowane narzędzie zostało zastąpione trzema oddzielnymi aplikacjami – Muzyka, Podcasty i Apple TV. Natomiast synchronizacja danych z iUrządzeniami odbywa się z poziomu Findera.
macOS Catalina wprowadza również usługę Apple Arcade, która niedawno wystartowała na iPhone’ach, iPadach i przystawkach Apple TV. W założeniach ma ona zapewniać dostęp do biblioteki ciekawych gier w ramach miesięcznej, płatnej subskrypcji.
W tej aktualizacji Apple wykonało kolejny krok w kierunku zbliżenia macOS i iOS, a dokładniej w scaleniu komputerów z iPadami. Twórcy aplikacji otrzymali do dyspozycji nowe, znacznie ulepszone narzędzia, które umożliwiają łatwe dostosowywanie aplikacji dotychczas pracujących na iPadzie do wymogów systemu macOS.
Kolejną istotną zmianą, którą wnosi Catalina jest możliwość wykorzystania iPada jako drugiego monitora. Można przenieść okno aplikacji na ekran iPada, aby zyskać dotykową obsługę, co powinny docenić osoby pracujące w programach graficznych. Tak, rysik Apple Pencil również jest obsługiwany.
macOS Catalina to także odświeżenie wybranych aplikacji Apple na wzór zmian wprowadzonych w iOS. Większe nowości znajdziemy więc w aplikacji Zdjęcia i Przypomnienia. Usprawnień doczekała się również przeglądarka Safari, apka Notatki, możliwe jest teraz uwierzytelnianie za pomocą Apple Watcha i pojawiła się funkcja Czas przed ekranem, wprowadzona wcześniej na iPhone’ach i iPadach.
Oczywiście macOS Catalina to także inne mniejsze zmiany i usprawnienia. Miejmy nadzieję, że aktualizacja okaże się dopracowanym oprogramowaniem i nie będzie sprawiać problemów. Na koniec jeszcze jedno ważne ogłoszenie. Apple z tym wydaniem macOS podjęło dycyzję o zakończeniu wsparcia dla aplikacji 32-bitowych, co mogą odczuć użytkownicy starszych programów.
macOS 10.15 Catalina – lista wspieranych urządzeń
Lista komputerów Apple, które otrzymały aktualizację przedstawia się następująco:
- Macbook 2015 i późniejsze,
- Macbook Air:2012 i późniejsze,
- Macbook Pro 2012 i późniejsze,
- Mac Mini 2012 i późniejsze,
- iMac 2012 i późniejsze,
- iMac Pro 2017 i późniejsze,
- Mac Pro 2013 i późniejsze.
W celu pobrania aktualizacji należy przejść do Mac App Store, a następnie wyszukać macOS Catalina. Można również po prostu kliknąć w ten link, a następnie postępować zgodnie z informacjami wyświetlanymi na ekranie.
źródło: Apple, własne