Jednym z punktów WWDC 2022 była prezentacja macOS 13 Ventura. Apple skupiło się na pracy z otwartymi aplikacjami, usprawnieniu już dostępnych funkcji, a także odświeżyło kilka z dostępnych aplikacji. Co więcej, postanowiło wykorzystać iPhone’a jako kamerkę internetową.
Tylko jedna aplikacja pośrodku ekranu
Jeszcze przed premierą mogliśmy usłyszeć przypuszczenia, że macOS 13 będzie nazywał się Mammoth. Cóż, zespołowi Tima Cooka udało się tutaj zachować w tajemnicy informacje o nazwie – okazuje się, że tak naprawdę mamy do czynienia z wersją nazwaną Ventura.
Jedną z głównych nowości wprowadzanych wraz z tegoroczną, dużą aktualizacją jest Stage Manager, czyli nowe podejście do pracy z otwartymi aplikacjami. Nowe narzędzie umożliwia skupienie się tylko na jednej aplikacji – jej okno przenoszone jest na środek ekranu, a pozostałe aplikacje, po automatycznym segregowaniu, umieszczane są z boku, przy krawędzi ekranu.
Ulepszona wyszukiwarka i nowości w aplikacjach
macOS 13 przynosi również ulepszoną wyszukiwarkę Spotlight, która nauczyła się tych samych „sztuczek”, co wersja znana z iOS. Użytkownik może teraz przeszukiwać zdjęcia i wiele więcej plików, które teraz są indeksowane przez wyszukiwarkę. Pod uwagę brane są nawet napisy umieszczone na zdjęciach znajdujących się w bibliotece.
Zmian w macOS Ventura doczekała domyślna aplikacja Poczta. Pozwala ona teraz na cofnięcie wiadomości tuż po jej wysłaniu, a także możemy zaplanować wysłanie wiadomości e-mail oraz dalsze działania. Ulepszono też wbudowaną wyszukiwarkę – znalezienie konkretnej wiadomości powinno być łatwiejsze.
W przypadku Safari zwiększono możliwości udostępniania otwartych kart znajomym i rodzine – nowa funkcja Shared Tab Groups. Co więcej, karty otwarte przez zaproszonych znajomych będziemy mogli obserwować w czasie rzeczywistym, co powinno okazać się przydatne podczas pracy zespołowej.
Nietypowe „lekarstwo” na kiepskie kamerki w Makach
Jeśli narzekanie na niską jakość kamer internetowych stosowanych w Makach, to Apple przygotowało dość nietypowe rozwiązanie. Funkcja Continuity Camera pozwoli bowiem wykorzystać iPhone’a jako kamerę do prowadzenia rozmów na Maku.
W macOS 13, zamiast klasycznych haseł, będzie można korzystać z funkcji Passkeys. W dużym skrócie, mamy do czynienia z biometrycznymi kluczami oferowanymi przez różne zewnętrzne urządzenia.
Nie zabrakło również mniejszych zmian i usprawnień. Wersja testowa trafi do programistów jeszcze dziś, a publicznej bety należy oczekiwać w przyszłym miesiącu.