Lubuntu nie chce być dłużej systemem dla starych komputerów

Systemy typu Linux można podzielić na wiele sposobów. Najczęściej spotyka się jednak skategoryzowanie od najlżejszych do tych bardziej zaawansowanych. Jednym z najpopularniejszych, niezbyt wymagających systemów jest Lubuntu, czyli oficjalna wersja Ubuntu ze środowiskiem LXDE. To sprawiało, że OS ten był idealny dla starszych komputerów, co do tej pory było głównym celem deweloperów. To się jednak zmieni.

Lubuntu to jeden z najpopularniejszych, lekkich Linuksów. Niewielkie wymagania minimalne oraz świetna optymalizacja środowiska sprawiała, że system ten działał dobrze nawet na bardzo starych komputerach. Ba! Twórcy reklamowali swój produkt jako idealny dla starych PeCetów.

W tym roku Lubuntu przeszło sporo zmian. Przede wszystkim porzucono domyślne środowisko graficzne na rzecz LXQt, które można opisać jako znacznie unowocześnione LXDE. Teraz natomiast twórcy porzucają politykę reklamowania tego OS-a jako idealnego dla starych komputerów.

Deweloperzy tłumaczą, że ciągłe wspieranie bardzo starych urządzeń staje się trudne. Zaznaczają również, że definicja starych komputerów ostatnio nieco się zmieniła, bowiem aktualnie dziesięcioletnia maszyna będzie dobrze współpracowała z większością systemów typu Linux, nie tylko z Lubuntu.

Pulpit w systemie Lubuntu 18.04

Lubuntu team tłumaczy jednak, że system pozostanie lekki i szybki, dzięki czemu powinien dobrze działać nawet na starszym sprzęcie. Mimo to, deweloperzy nie chcą się ograniczać w dodawaniu nowych technologii tylko dlatego, aby wszystko współpracowało ze starymi komputerami. Lubuntu od teraz ma być nowoczesnym systemem, bazującym na bibliotekach Qt, co pozwoli na wykorzystanie go w wielu miejscach.

Ruch Lubuntu jest bardzo ważny w świecie Linuksa, bowiem inne dystrybucje mogą powtórzyć tę decyzję. Przyznam, że po cichu na to liczę. Dlaczego? Otóż kilka dni temu doświadczyłem braku wsparcia dla nowszych technologii na jednym z systemów, a dokładnie na Peppermint OS. Jak się okazało, dystrybucja ta nie wsprowadziła wsparcia dla ekranów HiDPI (wyświetlacz w moich laptopie ma 12,3 cala i rozdzielczość 2K), przez co wszystkie elementy na monitorze są bardzo małe, a co za tym idzie – nie mogę korzystać z tego OS-a.

Polecamy również:

https://www.tabletowo.pl/2018/07/07/niewielkim-kosztem-ulepszamy-starego-laptopa/

Źródło: Lubuntu blog

Exit mobile version