Australijski startup technologiczny odbuduje starożytne zabytki w wirtualnej rzeczywistości

Archeolog nie jest najłatwiejszym z zawodów, które można zdobyć, jednak zostać archeologiem jest łatwiej, kiedy ma się do dyspozycji gogle wirtualnej rzeczywistości. Wtedy można na przykład chodzić wokół starożytnych, nieistniejących już od dawna budowli tak, jakby nadal stały na swoich miejscach. 

Lithodomos VR, australijski startup skupiający się na archeologii i wykorzystujący technologię wirtualnej rzeczywistości, zebrał już na swój interesujący projekt 900000 dolarów australijskich (czyli ponad 679000 dolarów amerykańskich).

Firma z Melbourne tworzy to, co sama nazywa zapierającymi dech w piersi, archeologicznie dokładnymi rekonstrukcjami starożytnego świata w wirtualnej rzeczywistości. Kiedy projekt dotrze do fazy finałowej, będzie mógł być wykorzystywany w przemyśle turystycznym, w celach edukacyjnych i rozrywkowych.

To nie tylko zamiary – Lithodomos VR stworzyło już wirtualne wycieczki dla muzeum w Hiszpanii, materiał wideo w wirtualnej rzeczywistości dla Berlin Film Festival oraz opracowało specjalną aplikację dla Jerozolimy. A to dopiero początek.

https://youtu.be/GxLWNkAf-I4

Startup prowadzi Simon Young, aspirujący doktor archeologii na Uniwersytecie w Melbourne. Jego ekipa to zespół, w którym znajdują się archeolodzy, ludzie zajmujący się modelowaniem obiektów przy pomocy grafiki komputerowej i dystrybutorzy treści. Produkty firmy, które zakładają wierne odwzorowanie starożytnych miejsc, wzbudziły zainteresowanie wielu czołowych instytucji edukacyjnych, producentów sprzętu i oprogramowania oraz archeologów.

Wyróżnia nas nasza obsesja na punkcie archeologicznych detali. W ciągu zaledwie kilku miesięcy, przeszliśmy drogę od pomysłu aż do w pełni funkcjonalnego procesu produkcji i dystrybucji materiałów VR, przy udziale dziewięciu członków zespołu. Od początku mieliśmy tylko jeden cel: przywrócić do życia starożytny świat i przybliżyć go każdemu, kto tylko będzie chciał sie w niego zagłębić.
– Simon Young, założyciel i prezes Lithodomos VR

Firma ma bezpłatną aplikację na Google Play i App Store – Ancient World in VR, oraz jedną płatną – Ancient Jerusalem in VR.

Arènes de Lutèce w Paryżu – rekonstrukcja w Lithodomos VR

Lithodomos VR zaprezentowali już rekonstrukcję Arènes de Lutèce w Paryżu tak, jak wyglądałaby 2000 lat temu w czasach Rzymian. Użytkownicy mogą przyglądnąć się prezentacji w domu, lub na miejscu, by lepiej poczuć klimat wirtualnego zwiedzania.

 

źródło: VentureBeat

Exit mobile version