Lepiej żyło się na Motorolach, czyli mobilna technologia w polskiej muzyce

Jak zapewne spora część z Was wie, 12 lipca 2018 roku Taco Hemingway wydał swój najnowszy album Café Belga. Spokojnie, nie zamierzamy poświęcać się tutaj recenzji płyty, ani nawet specjalnie rozważać nagranych tam utworów. Z czysto technologicznej pasji uwagę naszej redakcji zwrócił utwór Motorola, w którym raper wyraźnie odnosi się do legendarnego, oldschoolowego wręcz producenta telefonów komórkowych. Ale czy Filip Szcześniak jest jedynym muzykiem, który odnosi się do technologii?

Chwilę po wydaniu przez Taco Hemingwaya jego nowej płyty, na naszym redakcyjnym Discordzie odezwała się Kasia, która zwróciła uwagę na wspomniany wcześniej kawałek. Luźnej dyskusji poddała to, czy przychodzą nam do głowy jakieś inne piosenki, w których wyraźnie wspomniana jest jakaś marka elektroniczna. Okazało się, że poza muzyką klasyczną opartą na Nokia Tune…

… udało nam się odnaleźć tego typu wtrącenia przede wszystkim w hip-hopie. Jako wierny słuchacz tego gatunku, postanowiłem zbadać nieco temat i poświęcić kilka słów markom technologicznych w polskiej muzyce, a konkretniej rzecz ujmując, rapie. Wyzbądźcie się zatem na chwilę swoich osobistych odczuć co do poszczególnych pseudonimów lub nazwisk (czy nawet całego gatunku) i skupmy się na tym, co na Tabletowo interesuje nas najbardziej, czyli na technologii.

Taco Hemingway – Motorola

Lepiej żyło się na Motorolach
Moi ludzie nie śpią nocą w domach
Bez pracy prawie trzy dychy
Jak nie wyjdą rapy no to po nas
Jak nie wyjdą rapy no to po nas
Jak nie wyjdą rapy no to po nas
Miasto wibruje jak flip phone
Motorola, Motorola, Motorola, Motorola

Motoroli poświęcono nie tylko tytuł, ale również… cały utwór. Nie zabrakło nawet nawiązania do telefonów z klapką, z których przecież większość z nas kojarzy markę. Nie wmówicie mi, że jest wśród Was ktoś, kto nie marzył o Motoroli RAZR V3 niemalże piętnaście lat temu! Ja może nieco później, ale również śliniłem się na widok tego telefonu… niestety, nie było mi dane wejść w jego posiadanie. W kawałku pojawił się jeszcze jeden producent, również z tych „starszych”.

Uu, yeah, dzwoni, duszą mnie te maile, gdzie jest mój Ventolin
Kupię Ericssona, chyba kupię Sony

Raper postanowił nie tylko nawiązać do utworu T3l3fony autorstwa Otsochodzi (tego kawałka nie uwzględniliśmy we wpisie ze względu na ogólny charakter telefonów), ale również do… Sony Ericssona. Część z Was pamięta być może jeszcze stare, dobre feature phone’y Ericssona, ale nie wierzę, że ktokolwiek zapomniał o tym, że do 2011 roku wszystkie smartfony Xperia sygnowane były tym dwuczłonowym logo. Sony Ericsson Xperia Arc S została niejako „zastąpiona” przez Sony Xperia S, więc wygląda na to, że raper chciałby się cofnąć w czasie o co najmniej 7 lat. A możliwe, że nawet o szesnaście, bowiem wtedy na rynku pojawił się udoskonalony Ericsson T68m w postaci telefonu Sony Ericsson T68i. Ciekawe czy urodzony w 1990 roku Taco Hemingway miał okazję korzystać z takich oldschoolowych telefonów? Tego nie wiem, ale nadal można żyć na Motorolach – pytanie brzmi tylko, czy lepiej?

TACONAFIDE – Wiem

Co znowu pójdzie nie tak
Tego się dowiem już później
Kiedy ona dzwoni, lubię, jak mój iPhone brzęczy
Znowu mnie tu nie ma, ona znowu za mną tęskni

Wystarczy, że cofniemy się o kilka miesięcy, aby natrafić na kolejne nawiązanie Taco Hemingwaya do technologii mobilnej. Tym razem „wstawka” pojawiła się na albumie SOMA 0,5 mg, wydanym w kolaboracji z Quebonafide. Wyraźnie widać, że raper aktualnie korzysta z trochę nowocześniejszych smartfonów. Zresztą, cofając się dalej w twórczość Filipa Szcześniaka, odnajdziemy jeszcze kilka nawiązań…

Taco Hemingway – 6 zer

Idę ulicami, gapiąc się na panny hoże
Czarne płaszcze, czarne rury no i czarne Roshe
Rozbity iPhone 6, choć zarabia marne grosze

Któż nie zna tej legendarnej zwrotki z Umowy o dzieło, minialbumu, który zawitał do niemal wszystkich stacji radiowych oraz muzycznych rankingów? Raper stara się „rozliczyć” z panującym wśród nastolatków trendem na zakup iPhone’ów, nierzadko na raty tudzież w inny, mocno nadwyrężający budżet. Pamiętajcie, że w 2015 roku, iPhone 6 wcale nie był aż takim staruszkiem. Ale to wciąż nie wszystko!

Psst! A wiedzieliście, że iPhone 6 Plus był pierwszym smartfonem Apple, którego recenzja pojawiła się na łamach Tabletowo? Miało to miejsce właśnie w 2015 roku ;)

https://www.tabletowo.pl/2015/01/02/iphone-6-plus-recenzja-test-pierwszego-tabletofonu-apple/

Taco Hemingway – Szlugi i kalafiory

Miasto betonu i pogubionych telefonów
Idę ścieżką usłaną szklanym szronem iPhone’ów

Na swojej pierwszej polskojęzycznej EP, Trójkącie warszawskim, Taco Hemingway również postanawia wspomnieć coś o tych nieszczęsnych, rozbitych iPhone’ach. Może rzeczywiście zdążył się przez to znudzić współczesnymi smartfonami i właśnie dlatego chciałby wrócić czasów do Motoroli i Sony Ericssona? Tego nie wiem, ale zostawmy już Taco Hemingwaya i przejdźmy do innych raperów ;).

Otsochodzi – Nie / nie

O nie, nie
Napisała to w SMSie
Podaje telefon na scenę; iPhone 7
Pyta czy zejdę, wyjdę, wejdę (nie, nie)
Czy jestem sam, co robię potem i wyciąga rękę

Kolejny iPhone, kolejny raz w kobiecych rękach. Czy polscy raperzy aż tak umiłowali sobie smartfony giganta z Cupertino? Młody Janek wydał jednak płytę Nowy Kolor (na której, swoją drogą, pojawił się… Taco Hemingway) nieco później, więc z szóstki przeskoczyliśmy już na siódemkę. A co powiecie na zmianę rytmów i mały powrót do przeszłości?

Tede – Pięć (remix)

Pięć koszulek PLNY, pięć New Er
Ty masz iPhone 5, ja na pięć numer

W 2013 roku, TDF również postanowił odnieść się do smartfonów giganta z Cupertino, lecz tym razem do piątki – nie tylko ze względu na rok wydania, ale również motyw przewodni utworu. Warto dodać, że w oryginale wydanym w 2012 roku, DonGURALesko nawija…

Jestem graczem, mam pięć telefonów, słyszę pięć dzwonków

W ramach ciekawostki dodam, że w dniu publikacji tego utworu, piątka na początku była niemalże równoznaczna z tym, że raper ma numer w Orange.

Tede – Wieczór kawalerski

Dzwoni mi mój iPhone dryń, dryń
Oni dzwonią z naj*ą drin drin
I jakoś nieszczególnie mnie martwią dziś tym

Warszawski raper postanowił nawiązać do dzwoniącego iPhone’a jeszcze raz, tym razem na płycie VANILLAHAJ$ EDYCJA PREMIUM wydanej pod koniec roku 2015. Co ciekawe, niektórzy uważają, że wers ze smartfonem z logo nadgryzionego jabłka to nawiązanie do…

CUATRA AMIGOS – CHICA DE SANOCA

Dzwoni mi k***a mój iPhone
Biały jest k***a mój iPhone

Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że ten projekt jest raczej humorystyczny, ale dziewczyna pochodząca z okolic miasta Sanok chica de Sanoca pojawiła się na portalu YouTube na kilka miesięcy przed Wieczorem kawalerskim, a motyw dzwoniącego telefonu konkretnej marki jest tu raczej wyraźny ;). Zresztą nie tylko tu…

YOUNG MULTI – Plecak

Plecak pełen cashu wypełniony aż po brzegi
Auto pędzi, samo zmienia biegi
iPhone ciągle k**wa brzęczy, już mnie męczy, wierz mi

YOUNG MULTI, znany wcześniej jako MutliGameplayGuy, w 2017 roku również postanowił pożalić się na dzwoniącego iPhone’a. Nawiązanie do brzęczącego smartfona rzuca się w oczy uszy w każdym refrenie, więc nie sposób go pominąć. Cytując innego rapera – znowu ten telefon dzwoni, a my w tym czasie przejdźmy dalej ;).

O.S.T.R. – Alcatraz

Bateria padła w telefonie mi – #syf z nadgryzionym jabłkiem

Ostry to chodząca legenda polskiego hip-hopu, raper, który jest jednocześnie MC, uznawanym freestylowcem, producentem, a na dodatek ma wykształcenie muzyczne. Nie pokusił się on jednak o bezpośrednie wymienienie nazwy producenta, myślę jednak, że nadgryzione jabłko jest wystarczająco wymowne. Co ciekawe, O.S.T.R. krytycznie podszedł do tematu nie samej czynności dzwonienia, a raczej na chwilę skupił się na aspektach technicznych. Czy opisane jest tutaj zwyczajne niespodziewane wyładowanie się baterii, czy znany z iPhone’ów problem z wyłączaniem się urządzenia w niskich temperaturach – tego nie wiemy.

RAU – Papierowy man

HIGH LIFE, AJ-WAJ, IPHONE, MAC PRO, ONE LOVE
HASH TAG – NAJLEPIEJ

RAU to artysta, którego twórczość raczej odbiega stylem od raperów wymienionych wcześniej, a ten utwór, który pojawił się na wydanym w 2016 roku albumie Konkretna rozrywka, jest tego najlepszym przykładem. Cały tekst jest tak naprawdę zlepkiem różnego rodzaju firm, lecz mimo wszystko naszą, „tabletową”, uwagę zwraca iPhone Mac Pro. Tytułowy sampel pochodzący z utworu Majki Jeżowskiej nadaje tym słowom drugie znaczenie – autor rozlicza się z tymi, dla których szanowny pan mimowolnie czyta się szpan – podobnie zresztą, jak wcześniej robił to Taco Hemingway.

A tego jest jeszcze więcej…

Ten wpis obejmuje tak naprawdę ułamek wszystkich nawiązań do technologii, jakie możecie znaleźć w polskim hip-hopie, a o ich udziale w szerszych kategoriach, takich jak muzyka czy sztuka, nawet nie ma co wspominać. Moją uwagę zwrócił jednak fakt, że większość smartfonowych wstawek to po prostu iPhone’y i wydaje mi się, że to dobry dowód na to, jak wielki marketingowy sukces osiągnął gigant z Cupertino. Wracając jednak do samego tematu przewodniego – jeżeli macie jakieś inne skojarzenia dotyczące technologii mobilnych w muzyce, nie tylko w obrębie tekstów polskich raperów, to dawajcie znać w komentarzach!

Mam nadzieję, że żaden z artystów nie obrazi się, że zacytowaliśmy jego utwór ;)
teksty pochodzą z portalu Genius
grafika główna: Pexels

Exit mobile version