Podczas ostatniej Konferencji Technologii Edukacyjnych, która odbyła się na Florydzie, chińska firma Lenovo przedstawiła nową linię urządzeń ThinkPad 11e. Urządzenia będą się charakteryzować obecność oprogramowania specjalnie przygotowanego pod kątem edukacji, a także zwiększonej odporności na losowe sytuacje podczas codziennego korzystania w salach lekcyjnych. Terminale Lenovo zadebiutują już tej wiosny. Edukacyjna seria ThinkPad 11e będzie oferowana w dwóch wariantach. Pierwszy to tradycyjna forma laptopa ThinkPad 11e. Druga zaś prezentuje się o wiele ciekawiej. Tablet ThinkPad Yoga 11e wywodzi się z rodziny urządzeń konwertowalnych. Sam proces transformacji będzie oparty o 4 tryby pracy urządzenia wdzięcznie przez Lenovo nazwane multimode.
Na pokładzie debiutujących urządzeń z serii ThinkPad zaimplementowano nowe jednostki Intela (być może Lenovo wyrobi się z produkcją 64-bitowych procesorów Bay Trail?), a także będą oferować około 8h pracy na baterii (dane producenta). Laptop wyposażono w 11,6-calową matrycę HD LED z powierzchnią antyrefleksyjną, natomiast tablet posiada matrycę IPS o tej samej
Cena ThinkPad 11e rozpocznie się od 349 dolarów, natomiast za tablet ThinkPad Yoga 11e nabywca zapłaci 449 dolarów. Sprzęt będzie można nabyć w oficjalnej dystrybucji Lenovo, a także za pośrednictwem sklepów partnerów biznesowych chińskiego koncernu.
Lenovo wraz ze swoją nową linią urządzeń świetnie wpasowuje się w lukę urządzeń mid-range opartych o system od Google’a – Chrome OS. Do tej pory widzieliśmy same budżetowe konstrukcje, których cena oscylowała w granicach 229 – 299 dolarów oraz high-endowy Chromebook Pixel, za którego nowemu właścicielowi przyszło zapłacić 1299 dolarów. Pozostaje tylko jedno pytanie: czy aby na pewno jest sens inwestowania niemałych przecież pieniędzy w urządzenie oparte o niszowy system operacyjny? O ile nowe ThinkPady bronią się możliwością wyboru systemu operacyjnego, o tyle taki sprzęt jak Pixel skazany jest z góry na niepowodzenie.
ź: AndroidAuthority.com; Fot. by Acid Pix (CC), Intel Free Press (CC).